ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΔΡΑΣΗ

ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ – ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΙ ΠΑΙΔΙΩΝ ΡΟΜΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ.

Στο πλαίσιο υλοποίησης του προγράμματος ‘’Υγεία για Όλους’’,  πραγματοποιήθηκαν κλινικές Παιδιατρικές εξετάσεις – εμβολιασμοί παιδιών Ρομά και παιδιών Προσφύγων. Εμβολιάστηκαν 5.689 παιδιά , με 11.378 εμβόλια.
Με την Επιστημονική Ευθύνη : Tης Α΄ Παν/κής κλινικής, υπό τον κ. Γ. Χρούσο, καθηγητή Παιδιατρικής – Ενδοκρινολογίας, Δ/ντή της Παν. Παιδιατρικής κλινικής Π.Ν.Π ''Αγία Σοφία'', την Παιδιατρική κλινική του Νοσομείου Παίδων ΄΄Πεντέλης΄΄, τις κατά τόπους Παιδιατρικές κλινικές των Νοσοκομείων και Κ.Υ., το Τμήμα Οικογενειακού προγραμματισμού του Π.Ν.ΕΚΠΑ ΄΄Αρεταίειο΄΄.
Τα εμβόλια που πραγματοποιήθηκαν, είναι:
-Ιλαράς, Παρωτίτιδας και Ερυθράς
-Hπατίτιδας Β΄
-Διφθερίτιδας-τετάνου-κοκκύτη-πολιομυελίτιδας

Από τα στοιχεία που έχουν συγκεντρωθεί, επισημαίνονται τα εξής:
-Στον κλειστό πληθυσμό των Ρομά, λόγω συνεχών μετακινήσεων, πεποιθήσεων, επιλογών και δυσκολίας πρόσβασης σε υπηρεσίες πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας, ιδίως σε θέματα εμβολιασμών της παιδικής ηλικίας, επανεμφανίζονται παιδικές ασθένειες που έχουν από χρόνια εξαλειφθεί, από τον αναπτυγμένο υγειονομικά κόσμο (π.χ. ιλαρά).
Επιπλέον, λόγω της ανυπαρξίας συστήματος ύδρευσης/αποχέτευσης στους καταυλισμούς, υπάρχουν θύλακοι όπου τροφιμογενείς και υδατογενείς λοιμώξεις επανεμφανίζονται, ενώ είχαν σχεδόν εξαλειφθεί, από τη χώρα μας (π.χ. η πατίτιδα), δημιουργώντας προϋποθέσεις κινδύνου για τη δημόσια υγεία του γενικού πληθυσμού.
-Oι μητέρες Ρομά, σε ποσοστό 90%, δεν θηλάζουν τα παιδιά.
-Οι γυναίκες Ρομά σε ποσοστό 80%, καπνίζουν και ένα μεγάλο ποσοστό λαμβάνει ψυχωσικά φάρμακα,   χωρίς συνταγογράφηση ειδικού ψυχιάτρου.
-Ένας μεγάλος αριθμός παιδιών εγκαταλείπει το σχολείο, διότι αφενός μετακινούνται οι οικογένειες λόγω εποχικών εργασιών, αφετέρου υπάρχει ένα κλίμα ρατσισμού στα σχολεία.
-Στα Κέντρα Κοινότητας που δημιουργήθηκαν, υπάρχει ένα εξαιρετικό επιστημονικό προσωπικό, συνεργαζόμενο άριστα με το πρόγραμμα ΄΄Υγεία για Όλους’’.
-Πολλά παιδιά Ρομά, οδηγούνται από τις οικογένειες, στην επετεία και δυστυχώς στην πορνεία, λόγω της οικονομικής κρίσης και του χαμηλού μορφωτικού επιπέδου.
-Στις επισκέψεις μας σε οργανωμένους δομές, όπου φιλοξενούνται πρόσφυγες, οι συνθήκες διαβίωσης είναι πολύ καλές, υπάρχει ενδιαφέρον από τους γονείς, για τον εμβολιασμό των παιδιών, αλλά οι γυναίκες παρουσιάζουν πολλά γυναικολογικά προβλήματα.

Χάρτης αποτύπωσης των περιοχών εμβολιασμού