ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ RUTGERS ΤΩΝ ΗΠΑ

Την Τετάρτη, 14 Μαρτίου 2018, στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, πραγματοποιήθηκε συνάντηση μεταξύ του Πρύτανη του ΕΚΠΑ, καθηγητή Μ.-Α. Δημόπουλου, και του κ. Perry Halkitis, Κοσμήτορα και καθηγητή Δημόσιας Υγείας και Βιοστατιστικής στη Σχολή Δημόσιας Υγείας Rutgers, καθώς και Καθηγητή στη Ιατρική Σχολή RWJ του Πανεπιστημίου Rutgers του Νew Jersey των ΗΠΑ. Παρούσα στη συνάντηση ήταν η κ. Μαρία Καντζανού, επίκ. καθηγήτρια Επιδημιολογίας-Προληπτικής Ιατρικής του ΕΚΠΑ, η οποία συνεργάζεται επιστημονικά με τον καθηγητή Halkitis.

Αντικείμενο της συνάντησης ήταν το Μνημόνιο Συνεργασίας (Memorandum of Understanding - MOU) μεταξύ των δύο Πανεπιστημίων, το οποίο περιλαμβάνει την ανταλλαγή ανθρώπινου δυναμικού (φοιτητών και επιστημονικού προσωπικού) και την ανάπτυξη πολύπλευρων ερευνητικών και διδακτικών δράσεων. Η συνεργασία μεταξύ των δύο Πανεπιστημίων αναμένεται να παράξει σημαντικό επιστημονικό έργο που θα συμβάλλει στην υγεία και ευημερία του ελληνικού πληθυσμού.