ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΕΠΙΚ. ΚΑΘ. ΑΝΤΩΝΗ ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑΣ, ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ, ΕΚΠΑ

Δευτέρα 18 Οκτωβρίου 2021

Τον Μάιο του 2021, η Taconic Biosciences, παγκόσμιος ηγέτης σε γενετικά τροποποιημένα μοντέλα και υπηρεσίες ερευνητικών ζωικών μοντέλων, κάλεσε επιστήμονες από τον μη κερδοσκοπικό τομέα να συμμετάσχουν σε ένα νέο Πρόγραμμα Ακαδημαϊκών Επιχορηγήσεων. Το Πρόγραμμα αφορούσε σε αιτήσεις για έργα που εστιάζουν σε ερευνητικά ερωτήματα σχετικά με την μη αλκοολική στεατοηπατίτιδα, τις ανοσοανεπάρκειες και τις φλεγμονώδεις νόσους του εντέρου. Η Taconic έλαβε πολλές ισχυρές αιτήσεις από όλο τον κόσμο, οι οποίες αξιολογήθηκαν με βάση την επιστημονική αξία τους, την δυνατότητα τεχνικής ολοκλήρωσης, την επιλογή του κατάλληλου ζωικού μοντέλου και το βιογραφικό του αιτούντος.

Ο Αντώνιος Χατζηγεωργίου, Επίκουρος Καθηγητής Φυσιολογίας στην Ιατρική Σχολή του ΕΚΠΑ έλαβε μία από τις δέκα επιχορηγήσεις που χορηγήθηκαν παγκοσμίως. Είναι σημαντικό ότι μόνο δύο επιχορηγήσεις απονεμήθηκαν σε Ευρωπαίους ερευνητές (μία εκ των οποίων αυτή στον κ. Χατζηγεωργίου στο ΕΚΠΑ), ενώ οι υπόλοιπες 8 επιχορηγήσεις δόθηκαν σε ερευνητές πανεπιστημίων των ΗΠΑ.

Παρατίθεται ο σύνδεσμος της ανακοίνωσης: Taconic Biosciences Announces Academic Grant Program Winners | Taconic Biosciences