EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΔΙΑΛΕΞΗ ΜΕ ΘΕΜΑ "ΕΝΑΣ ΟΜΟΡΦΟΣ ΚΑΙ ΔΗΛΗΤΗΡΙΩΔΗΣ ΕΙΣΒΟΛΕΑΣ: ΤΟ ΛΕΟΝΤΟΨΑΡΟ PTEROIS MILES"

Τρίτη 03 Δεκεμβρίου 2019 ΜΟΥΣΕΙΟ ΖΩΟΛΟΓΙΑΣ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥΠΟΛΗ

Την Τρίτη 3 Δεκεμβρίου 2019 στις 17:00 στο Μουσείο Ζωολογίας θα πραγματοποιηθεί διάλεξη με θέμα: "Ένας όμορφος και δηλητηριώδης εισβολέας: το λεοντόψαρο Pterois miles".

Ομιλήτρια: Δρ. Νίκη Χαρτόσια, Ε.Ε.Π., Τμήμα Βιολογικών Επιστημών Πανεπιστημίου Κύπρου.

Θα ακολουθήσει στρογγυλό τραπέζι με τη συμμετοχή της Καθηγήτριας Ιχθυολογίας του ΕΚΠΑ Πέρσας Μεγαλοφώνου και του Επ. Καθηγητή Θαλάσσιας Βιολογίας του ΕΚΠΑ Διονύση Ραΐτσου-Εξαρχόπουλου.

Η εκδήλωση γίνεται στο πλαίσιο του κύκλου εκδηλώσεων που διοργανώνει το Μουσείο Ζωολογίας  για τα 50 χρόνια του Τμήματος Βιολογίας με γενικό τίτλο: «Ζωϊκή Ποικιλότητα της Ελλάδας, Προκλήσεις και προοπτικές στον 21ο αιώνα».