ΣΥΝΕΔΡΙΑ

ΔΙΕΘΝΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ

Παρασκευή 07 Ιουνίου 2019 ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ELYSIAN LUXURY HOTEL & SPA
Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο Ιεράς Μητροπόλεως Μεσσηνίας

Η  Ιερά Μητρόπολις Μεσσηνίας σε συνεργασία με την Ακαδημία Αθηνών, το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών διοργανώνει Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο, υπό την αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας κ. Προκοπίου Παυλόπουλου στην Καλαμάτα από την Παρασκευή 7  Ιουνίου έως και την Κυριακή  9 Ιουνίου 2019 με θέμα:

«Φράγκοι και Βενετοί στη Μεσσηνία.  Διερευνώντας το δυτικό παρελθόν της Πελοποννήσου».

Στόχος του συνεδρίου είναι η εξέταση της ιστορικής διαδρομής του μεσσηνιακού χώρου κατά τη διάρκεια της λατινοκρατίας (φραγκικής και βενετικής), (1206-1500 και 1686-1715).

Η επίσημη έναρξη του Συνεδρίου θα λάβει χώρα την Παρασκευή 7 Ιουνίου 2019 και ώρα 7:00 μ.μ. στις εγκαταστάσεις του νέου υπερσύγχρονου Ξενοδοχείου ELYSIAN LUXURY HOTEL & SPA, στην περιοχή Κορδίας στη Δυτική Παραλία Καλαμάτας. Την έναρξη θα κηρύξει ο Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας κ. Προκόπιος Παυλόπουλος.

Η Επιστημονική  Επιτροπή

Χρύσα Α. Μαλτέζου, Ακαδημαϊκός, ομότ. Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Αθηνών

Αναστασία Παπαδία-Λάλα, Καθηγήτρια Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ

Κατερίνα Κωνσταντινίδου, Επίκ. Καθηγήτρια Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ

Δέσποινα Μιχάλαγα, Επίκ. Καθηγήτρια Τμήματος Θεολογίας ΕΚΠΑ

Αγγελική Πανοπούλου, Ερευνήτρια ΙΙΕ/ΕΙΕ

Κώστας Γ. Τσικνάκης, Ερευνητής ΙΙΕ/ΕΙΕ

Η Οργανωτική Επιτροπή

Αρχιμ. Φίλιππος Χαμαργιάς, Πρωτοσύγκελλος της Ι. Μ. Μεσσηνίας, Ms Phil.

Αρχιμ. Αλέξιος Αρώνης, Ι.Μ.Μεσσηνίας

Πρωτ. Γεώργιος Κωνσταντακόπουλος, Ι. Μ. Μεσσηνίας