ΣΥΝΕΔΡΙΑ

ΔΙΕΘΝΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΜΕ ΤΙΤΛΟ: "ΑΙΝΟΣ ΥΠΑΤΗΣ: Η ΥΠΑΤΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΕΩΣ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ ΤΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ"

Πέμπτη 22 Σεπτεμβρίου 2022

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, η Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας και o Δήμος Λαμιέων οργανώνουν Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο με τίτλο: «Αίνος Υπάτης: Η Υπάτη και η περιοχή της από την αρχαιότητα έως την ίδρυση του νεοελληνικού κράτους».

Η τελετή έναρξης θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 22 Σεπτεμβρίου 2022, ώρα 18.30 στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Γυμνασίου Λυκείου Υπάτης.

Οι εργασίες του Συνεδρίου θα συνεχισθούν έως το Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου 2022 στην ίδια αίθουσα.

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.

Βλ. επίσης: https://conferences.uoa.gr/event/50/

Προσφωνήσεις από:
– τον Περιφερειάρχη Στερεάς Ελλάδας, κύριο Φάνη Σπανό
– τον Δήμαρχο Λαμιέων, κύριο Ευθύμιο Καραΐσκο
– τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών,
καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο.

Χαιρετισμός και ομιλία από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Φθιώτιδας, κύριο Συμεών, με τίτλο: «Αἶνος Ὑπάτης. Αἶνος Ἁγίων».

Χαιρετισμοί από:
– τον Υπουργό των Οικονομικών, κύριο Χρήστο Σταϊκούρα
– τον Υφυπουργό παρά τω Πρωθυπουργώ και Κυβερνητικό Εκπρόσωπο, κύριο Ιωάννη Οικονόμου
– τον Βουλευτή Φθιώτιδας της Ν.Δ., κύριο Γεώργιο Κοτρωνιά
– τον Βουλευτή Φθιώτιδας της Ν.Δ., κύριο Θεμιστοκλή Χειμάρα
– τον Βουλευτή Φθιώτιδας του ΣΥ.ΡΙΖ.Α., κύριο Ιωάννη Σαρακιώτη

Παρουσίαση του Συνεδρίου από τον Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Δημήτριο Καραδήμα.

Ακολουθεί η αφίσα, το πρόγραμμα τελετής έναρξης καθώς και το πρόγραμμα του συνεδρίου.

Αφίσα
Πρόγραμμα τελετής έναρξης