EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΕ ΘΕΜΑ "Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΓΡΑΦΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ"

Δευτέρα 11 Απριλίου 2022

Δευτέρα 11 Απριλίου 2022, ώρα 19:00, στο αμφιθέατρο "Ι.Δρακόπουλος", Πανεπιστημίου 30.

Tο Σώμα Ομοτίμων Καθηγητών τού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνει Στρογγυλή τράπεζα με θέμα: «Η Ελλάδα μπροστά στο δημογραφικό και μεταναστευτικό πρόβλημα».

Κεντρική ομιλήτρια, η Υφυπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου, κ. Σοφία Βούλτεψη, με θέμα: «Μετανάστευση και κρίση. Παλιές και νέες προκλήσεις»

Ομιλητές

Ο  τέως Κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής, Καθηγητής Μάριος Μπέγζος, με θέμα: «Η οικουμενικότητα ενώπιον του δημογραφικού και του μεταναστευτικού»
Ο  Ομότιμος Καθηγητής της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, Αλέξανδρος Σαρρής, με θέμα: «Οικονομικές διαστάσεις της μετανάστευσης»

Συντονίζει η Πρόεδρος του ΣΟΚΠΑ, Ομότιμη Καθηγήτρια Φιλοσοφικής Σχολής Στέλλα Πριόβολου.