180 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΠΑ

"ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ": Ο ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΣ ΧΟΡΟΣ ΣΥΝΑΝΤΑ ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ

Πέμπτη 30 Μαρτίου 2017

Ο Τομέας Γυμναστικής και Χορού της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σας προσκαλεί στον κύκλο ανοικτών διαλέξεων-συζητήσεων με τίτλο «Συναντήσεις» που οργανώνεται στο πλαίσιο του εορτασμού των 180 χρόνων λειτουργίας του ΕΚΠΑ.

Η πρώτη εκδήλωση του κύκλου έχει ως θέμα: «Ο Παραδοσιακός Χορός συναντά το Θέατρο»

και περιλαμβάνει ομιλία του ηθοποιού-σκηνοθέτη Κώστα Τσιάνου, π. καλλιτεχνικού διευθυντή του Θεσσαλικού Θεάτρου με τίτλο:  «Μαγικοθρησκευτικά και θεατρικά σπέρματα στους λαϊκούς μας χορούς»

Συντονίζει ο Χρήστος Παπακώστας, επίκουρος καθηγητής Σ.Ε.Φ.Α.Α.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 31 Μαρτίου 2017 και ώρα 19:00, στο Αμφιθέατρο "Ά. Αργυριάδης" (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).