ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

« ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΣΤΕΓΑΖΟΜΕΝΟ  ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ Ε.Α.Δ.Π.Π.Α»

Το Νηπιαγωγείο  (βαθμίδα υποχρεωτικής εκπαίδευσης) του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστήμιου Αθηνών φέρει τον τίτλο «Ιδιωτικό Συστεγαζόμενο Νηπιαγωγείο Ε.Α.Δ.Π.Π.Α.» συστεγάζεται στις εγκαταστάσεις του υφιστάμενου Β΄ Παιδικού Σταθμού «Μικρά Χαμόγελα», στην Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου. Η αρμοδιότητα για τη λειτουργία και την οικονομική διαχείριση του Νηπιαγωγείου ανήκει  στην Εταιρεία Αξιοποιήσεως και Διαχειρίσεως της Περιουσίας του Πανεπιστημίου Αθηνών

Η λειτουργία του Νηπιαγωγείου ξεκίνησε τον Σεπτέμβριο του 2021 με 2 ολοήμερα τμήματα νηπίων – προνηπίων    (4 και 5 ετών) στελεχωμένα από 4 έμπειρες Νηπιαγωγούς, μία καθηγήτρια Αγγλικών, μία Γυμνάστρια, μία Παιδίατρο καθώς και βοηθητικό προσωπικό (τραπεζοκόμο, καθαρίστρια, φύλακα)

Σκοπός του Νηπιαγωγείου είναι να συμβάλλει στην ομαλή και πολύπλευρη γνωστική και κοινωνική-συναισθηματική ανάπτυξη των παιδιών και παράλληλα να βοηθήσει τους μαθητές μέσα σ΄ένα ασφαλές και πλούσιο σε ερεθίσματα περιβάλλον:

• Να αποκομίσουν  γνώσεις από πολλούς τομείς επιστημών (Γλώσσα, Μαθηματικά, Λογοτεχνία, Φυσικές Επιστήμες, Τέχνες, Ιστορία, Τεχνολογία, Μυθολογία, Αγγλικά, Φυσική Αγωγή )
  • Να κάνουν την απαραίτητη προετοιμασία ώστε να μπορούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του Δημοτικού

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Το παιδαγωγικό πρόγραμμα δραστηριοτήτων βασισμένο σε σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας όπως:

1. Διαθεματική προσέγγιση
  2. Ομαδοσυνεργατική μάθηση
  3. Μέθοδος project
  4. Βιωματική μάθηση
  5. Παιγνιώδης τρόπος διδασκαλίας

έχει καθοριστεί σύμφωνα με  το Διαθεματικό Ενιαίο Πλαίσιο Προγραμμάτων Σπουδών (Δ.Ε.Π.Π.Σ.) για το νηπιαγωγείο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. Η διδακτέα ύλη των μαθημάτων προγραμματίζεται σύμφωνα με τις εγκυκλίους του Υ.Π.Π.Θ. και τις οδηγίες των Σχολικών Συμβούλων .Προεκτείνεται και συμπληρώνεται με εκπαιδευτικές επισκέψεις σε Μουσεία, θέατρα, πολυχώρους και δράσεις του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Δράσεις – Προγράμματα εκπονούνται κατά τη διάρκεια της χρονιάς βασιζόμενα πάντα στις κλίσεις και τα ενδιαφέροντα των παιδιών υπό την επίβλεψη του Υπεύθυνου Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων που ορίζεται από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.  Στο σχολείο λειτουργεί δανειστική βιβλιοθήκη.

ΠΑΡΟΧΕΣ

• Διευρυμένο Ωρολόγιο πρόγραμμα :Ώρες λειτουργίας του Νηπιαγωγείου από τις 8:00 π. μ. έως τις 5:00 μ.μ.
  • Συνεργασία γονέων και διδακτικού προσωπικού :  Οι γονείς/κηδεμόνες  ενημερώνονται  για την πρόοδο και συμπεριφορά του παιδιού τους από τις νηπιαγωγούς της τάξης  ανά τρίμηνο
  • Ιατρική Παρακολούθηση:   Η Παιδίατρος εξετάζει ανά 15 ημέρες τα παιδιά , σημειώνοντας τις παρατηρήσεις  της στην ατομική καρτέλα κάθε παιδιού .
  • Υγιεινή Διατροφή Στα νήπια παρέχεται η απαραίτητη ποιοτικά και ποσοτικά τροφή (πρωινό, μεσημεριανό και απογευματινό κάθε ημέρα). Το διαιτολόγιο των παιδιών καθορίζεται σύμφωνα με τις σύγχρονες παιδιατρικές απόψεις για την υγιεινή διατροφή των παιδιών.

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ-ΤΗΛΕΦΩΝΑ

« ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΣΤΕΓΑΖΟΜΕΝΟ  ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ Ε.Α.Δ.Π.Π.Α»

(Ούλωφ Πάλμε 2-4 , Κεντρική πύλη Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου– εντός κτηρίου Β΄Παιδικού Σταθμού)

Τηλέφωνα: 210-7275511, 210-7275520