ΣΥΝΕΔΡΙΑ

11ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ «ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ»

Το ετήσιο 11ο Διεθνές Συνέδριο για την «Ενέργεια και την Κλιματική Αλλαγή» θα πραγματοποιηθεί το τριήμερο 10-12 Οκτωβρίου 2018 στην Αθήνα στο Πολιτιστικό Κέντρο «Κωστής Παλαμάς» του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) και στο Αμφιθέατρο «Ιωάννης Δρακόπουλος» στο κεντρικό κτήριο του πανεπιστημίου. Το Συνέδριο οργανώνεται από το Κέντρο Ενεργειακής Πολιτικής και Ανάπτυξης (ΚΕΠΑ) του ΕΚΠΑ.
Το Συνέδριο τελεί υπό την Αιγίδα του Οργανισμού Οικονομικής Συνεργασίας των χωρών του Εύξεινου Πόντου (Black Sea Economic Cooperation) και του United Nations Academic Impact.
Η πρώτη ημέρα με τίτλο «3rd Green Investment Forum» στοχεύει στην ενίσχυση της περιφερειακής συνεργασίας μεταξύ των χωρών του BSEC με σκοπό την προσέλκυση «πράσινων επενδύσεων» με έμφαση στον τομέα της ενεργειακής αποτελεσματικότητας. Το Forum οργανώνεται από το δίκτυο “BSEC – Green Energy Network” του οποίου συντονιστής είναι το ΚΕΠΑ, σε συνεργασία με την Διεθνή Γραμματεία (PERMIS) του BSEC και έχουν προσκληθεί να παρουσιάσουν πολιτικές και δραστηριότητες εκπρόσωποι κυβερνήσεων των χωρών του BSEC, πολυμερών τραπεζών, οργανισμών και επιχειρήσεων, που ασχολούνται με θέματα «πράσινης ενέργειας».
Σε αυτό το πλαίσιο το ΚΕΠΑ, προσκαλεί εταιρείες από την Ελλάδα και τις χώρες του BSEC να συμμετάσχουν στις εργασίες του Forum, παρουσιάζοντας τις δραστηριότητες και τα σχέδια τους σε περιφερειακή κλίμακα.
Τη δεύτερη ημέρα θα παρουσιασθούν επιστημονικές ανακοινώσεις, που έχουν αξιολογηθεί επιτυχώς από μέλη της διεθνούς επιστημονικής επιτροπής του συνεδρίου. Οι ανακοινώσεις αφορούν θέματα, που σχετίζονται με ενεργειακή πολιτική, ενεργειακή αποδοτικότητα, ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, βιοκαύσιμα, κλιματική πολιτική για μείωση και προσαρμογή, βιώσιμη ανάπτυξη. Οι συμμετέχοντες ομιλητές προέρχονται από ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια, ακαδημίες και ερευνητικούς φορείς.
Η τρίτη ημέρα με τον τίτλο «Brokerage event» αποτελείται από δύο μέρη. Στο πρώτο μέρος θα γίνουν παρουσιάσεις έργων και αποτελεσμάτων τους, τα οποία χρηματοδοτούνται  από ελληνικούς και διεθνείς φορείς και προγράμματα. Στο δεύτερο μέρος γίνεται παρουσίαση ανοικτών προσκλήσεων ακολουθούμενη από συζήτηση μεταξύ των συμμετεχόντων για συνεργασίες και υποβολή προτάσεων (Horizon 2020, Interreg, κλπ).
Το συνέδριο διεξάγεται στην αγγλική γλώσσα.
Περισσότερες πληροφορίες στις ιστοσελίδες www.promitheasnet.kepa.uoa.gr και promitheasconference.wordpress.com/open-calls-deadlines/.