ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

35ος ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ

Εκτός από τη συμμετοχή των καθηγητών/τριών και μεταπτυχιακών και διδακτορικών φοιτητών/τριών της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (ΣΕΦΑΑ) του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) στο 35ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, καθηγήτρια του ΕΚΠΑ συμμετείχε στην εκδήλωση της Ολλανδικής Πρεσβείας με ομιλία για την Ιστορία του Μαραθωνίου Δρόμου ("The legend of the Marathon race").

Για την ενημέρωση των 300 Ολλανδών δρομέων που συμμετέχουν στον Μαραθώνιο της Αθήνας μίλησε στην Ολλανδική Πρεσβεία (11/11/2017) η Πολυξένη (Ξένια) Αργειτάκη, Επίκουρη Καθηγήτρια της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού, μέλος της Εκτελεστική Επιτροπής της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής (ΕΟΕ) και Αντιπρόεδρος του ΣΕΓΑΣ. Στο 35ο Αυθεντικό Μαραθώνιο και στην εκδήλωση της Ολλανδικής Πρεσβείας συμμετείχε και ο υποψήφιος διδάκτωρ της ΣΕΦΑΑ/ΕΚΠΑ κ. Γιάννης Γεωργίου. Πέρσι στην Ολλανδικής Πρεσβείας, για το 34ο Αυθεντικό Μαραθώνιο, το ΕΚΠΑ εκπροσώπησε με ομιλία του ο Αναπληρωτής Καθηγητής Αθλητικής Κοινωνιολογίας Νικόλαος Πατσαντάρας.