ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ/ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΣΥΓΚΛΗΤΟΥ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΥΓΚΛΗΤΟΥ 14/4/2022

Ανακοίνωση Συγκλήτου 14/4/2022

Η Σύγκλητος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στη συνεδρίαση της 14ης-4-2022, μετά από συζήτηση, αποφασίζει ομόφωνα ότι αντιτίθεται σε κάθε πολιτική συγχώνευσης των Τμημάτων της Σχολής Επιστημών της Αγωγής του ΕΚΠΑ. Υιοθετεί την απόφαση της Συνόδου Προέδρων και Κοσμητόρων Παιδαγωγικών Τμημάτων και Σχολών της 11ης Απριλίου 2022, στην οποία επισημαίνεται ότι :

• Η αναδιάρθρωση του ακαδημαϊκού χάρτη είναι απαραίτητο να γίνει στη βάση των στοιχείων που αφορούν την κάλυψη του επιστημονικού πεδίου, όπως προκύπτει από τα προγράμματα σπουδών.
  • Είναι απολύτως αναγκαία η συνέχιση της τρέχουσας διακριτής λειτουργίας των Τμημάτων της Σχολής Επιστημών της Αγωγής.
  • Τα Τμήματα της Σχολής Επιστημών της Αγωγής, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης και Τμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία, καλύπτουν πλήρως και με αυτόνομο τρόπο τα γνωστικά αντικείμενα που θεραπεύουν.