ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ZAYED ΤΩΝ ΗΝΩΜΕΝΩΝ ΑΡΑΒΙΚΩΝ ΕΜΙΡΑΤΩΝ ΣΤΟ ΕΚΠΑ

Στις 4 Απριλίου 2018, μία διατμηματική αποστολή φοιτητών του Πανεπιστημίου Zayed των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων επισκέφθηκε τη Φιλοσοφική Σχολή και παρακολούθησε σεμινάριο του Καθηγητή Παύλου Κάβουρα σχετικά με τη λειτουργία και το έργο του Εργαστηρίου Εθνομουσικολογίας και Πολιτισμικής Ανθρωπολογίας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών. Η συνάντηση ήταν ιδιαίτερα επιτυχής, με αποτέλεσμα η διοίκηση του εν λόγω πανεπιστημίου να προγραμματίσει νέα επίσκεψη φοιτητών και πανεπιστημιακών εκπροσώπων κατά το μήνα Ιούνιο 2018. Η συγκεκριμένη εκδήλωση εντάσσεται στην πολιτική του Εργαστηρίου για ανάπτυξη διεθνών ακαδημαϊκών και ερευνητικών συνεργασιών με πανεπιστήμια του αραβικού κόσμου, αντιστοίχου κύρους με το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Στόχος της πολιτικής αυτής είναι η ενίσχυση του ρόλου του Εργαστηρίου σε μία προοπτική διαλόγου με τον αραβικό κόσμο με άξονα την ιδέα του πολιτισμού. Ο συγκεκριμένος διάλογος θα λειτουργήσει ως γέφυρα επικοινωνίας και ανταλλαγής πληροφοριών σχετικά με την ιστορία και τη φιλοσοφία του ελληνικού και του αραβικού πολιτισμού.