ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΠΡΕΣΒΗ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΤΗΣ ΑΡΜΕΝΙΑΣ Κ. TIGRAN MKRTCHYAN ΣΤΟ Ε.Κ.Π.Α.

Ο Πρέσβης της Δημοκρατίας της Αρμενίας κ. Tigran Mkrtchyan επισκέφθηκε την Τετάρτη 5 Ιανουαρίου 2022 το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Ο κ. Πρέσβης είχε συνάντηση με τον Πρύτανη του Ε.Κ.Π.Α. καθηγητή Μ.-Α. Δημόπουλο. Στη συνάντηση συμμετείχε ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας, καθηγητής Δ. Καραδήμας. Ο Πρύτανης είχε την ευκαιρία να παρουσιάσει συνοπτικά τις δραστηριότητες και τα προγράμματα του Ε.Κ.Π.Α., ενώ ο Αντιπρύτανης παρουσίασε το πλαίσιο των διεθνών σχέσεων του Ιδρύματος, ειδικότερα και με πανεπιστήμια της Αρμενίας.

Ο Πρέσβης της Δημοκρατίας της Αρμενίας κ. Tigran Mkrtchyan αναφέρθηκε στους ισχυρούς δεσμούς που ενώνουν διαχρονικά τις 2 χώρες, καθώς και στις δράσεις της Αρμενίας για περαιτέρω σύσφιξη των σχέσεων με την Ελλάδα και πιο συγκεκριμένα για την ενίσχυση της συνεργασίας και με το Ε.Κ.Π.Α. σε κοινούς τομείς ενδιαφέροντος των δύο πλευρών. Επίσης, παρουσίασε τις σχεδιαζόμενες εκδηλώσεις της Αρμενίας κατά το έτος 2022 σχετικά με την επέτειο 100 ετών από την καταστροφή της Σμύρνης, όπου πολλοί Αρμένιοι διαβιούσαν και υπέστησαν, επίσης, διώξεις. Τέλος, παρουσίασε τη δράση μετάφρασης στην αρμενική γλώσσα κλασσικών ελληνικών έργων και, παράλληλα, εξέφρασε την πρόθεση για δωρεά βιβλίων σχετικά με την ιστορία της Αρμενίας στις Βιβλιοθήκες του Ε.Κ.Π.Α. και συνδιοργάνωση εκδηλώσεων.

Σημειώνεται ότι στο Πανεπιστήμιο του Ερεβάν, με το οποίο το Ε.Κ.Π.Α. έχει διμερή συμφωνία συνεργασίας, αρκετοί φοιτητές παρακολουθούν μαθήματα Ελληνικής Γλώσσας, ενώ υπάρχουν πολλοί υποψήφιοι διδάκτορες που εκπονούν διατριβή σχετικά με την Ελληνική Γλώσσα και τον Ελληνικό Πολιτισμό. Αξίζει, επίσης, να σημειωθεί ότι πολλοί Αρμένιοι  έχουν διδαχθεί Ελληνικά στο Διδασκαλείο Νέας Ελληνικής Γλώσσας, της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α., ενώ, επίσης, έχουν παρακολουθήσει θερινά μαθήματα Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού μέσω του ειδικού προγράμματος του Ε.Κ.Π.Α. (Θ.Υ.Ε.Σ.Π.Α.).