ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Η ΝΟΜΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΕΙΚΟΝΙΚΗΣ ΔΙΚΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ELSA 2019-2020

Συνεχίζοντας την λαμπρή παράδοση της Νομικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, ομάδα φοιτητών αποτελούμενη από τους προπτυχιακούς φοιτητές Αθανάσιο Χρήστου, Ειρήνη-Αικατερίνη Βόσσικα, Ιωάννα-Μαρία Βάρρα και Ειρήνη Βασιλάκη προκρίθηκε στον τελικό γύρο του διαγωνισμού εικονικής δίκης ανθρωπίνων δικαιωμάτων ELSA European Human Rights Moot Court Competition 2019-2020. Όπως όλες οι αντίστοιχες οργανώσεις σε αυτόν τον δύσκολο καιρό της πανδημίας, ο τελικός γύρος του διαγωνισμού θα γίνει σε ψηφιακό περιβάλλον στις 2-4 Ιουνίου 2020.

Την ομάδα προπονεί η μεταπτυχιακή φοιτήτρια Μυρτώ Σταυρίδη με την βοήθεια του προπτυχιακού φοιτητή Κωνσταντίνου Βυθούλκα υπό την ακαδημαϊκή επίβλεψη της αναπληρώτριας καθηγήτριας Μαρίας Γαβουνέλη. Η εξαιρετική της απόδοση στον προκριματικό περιφερειακό γύρο του διαγωνισμού, που έγινε στο Göttingen στις 21-23 Φεβρουαρίου 2020, της εξασφάλισε μια θέση στους 18 φιναλίστ του διαγωνισμού ενώ ο φοιτητής Αθανάσιος Χρήστου τιμήθηκε με το βραβείο του καλύτερου αγορητή (best orator) του περιφερειακού γύρου.

Ο διαγωνισμός διοργανώνεται από τη φοιτητική οργάνωση European Law Students Association (ELSA) σε συνεργασία με το Συμβούλιο της Ευρώπης και ο τελικός γύρος γίνεται στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Δικαιωμάτων του Ανθρώπου στο Στρασβούργο. Στο διαγωνισμό συμμετέχουν νομικές σχολές από όλα τα κράτη-μέλη του Συμβουλίου της Ευρώπης.

Χορηγός της ομάδας για τους προκριματικούς περιφερειακούς γύρους ήταν η ΝΟΜΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ, την οποία και ευχαριστούμε θερμά για την υποστήριξη της.