ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ 2019-2028

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών ως το αρχαιότερο ανώτατο εκπαιδευτικό ΄Ιδρυμα της χώρας, διακρίνεται για τις βαθιές και ισχυρές ρίζες του.  Στην παρούσα ιστορική περίοδο συντελούνται θεμελιώδεις και έντονες κοινωνικές και οικονομικές αλλαγές  καθώς και μεταβολές του φυσικού περιβάλλοντος.

To Ε.Κ.Π.Α. οφείλει:

α) Να επιδείξει προσαρμοστικότητα, οξυδέρκεια και οραματική δράση για τη διαμόρφωση της φυσιογνωμίας του με τρόπο εναρμονισμένο στις νέες συνθήκες, ώστε να διατηρήσει και να βελτιώσει τον ιστορικό του ρόλο στην ανώτατη εκπαίδευση, αλλά και να παραμείνει ένας σημαντικός θεσμός της Πολιτείας.

β) Να προσελκύσει και να αξιοποιήσει γνήσια και διαφορετικού τύπου ταλέντα καθώς και ηλικιακά νέο, καταξιωμένο και ταλαντούχο ανθρώπινο δυναμικό ισόρροπα σε όλο το εύρος της αποστολής του Πανεπιστημίου και να αναζητήσει πόρους για την υποστήριξη των ικανοτήτων και της προσπάθειας των διδασκόντων και των φοιτητών, ώστε να παρέχεται ένα περιβάλλον που διευκολύνει την επιτυχία όλων.

γ) Να εφαρμόσει καινοτόμες προσεγγίσεις στη διδασκαλία, τη μάθηση και την έρευνα.

δ) Να δημιουργήσει συνθήκες διάκρισης σε όλους τους τομείς δραστηριοποίησης του Πανεπιστημίου.

ε) Να αναπτύξει την αντίληψη της κοινότητας και της ιδρυματικής ευθύνης.

Για τους λόγους αυτούς το Ε.Κ.Π.Α. έχει χαράξει το Στρατηγικό Σχέδιο Ανάπτυξης 2019-2028 (ΦΕΚ 1726, τ. Β’, 6/5/2020) με στόχο να αποτελέσει έμπνευση και οδηγό για το μέλλον, σε μια εποχή όπου ο διεθνής ανταγωνισμός ασκεί σημαντική πίεση, ο χάρτης της ανώτατης εκπαίδευσης και της έρευνας αναδιατάσσεται ριζικά στη χώρα, που οφείλει να εξέλθει από μια μακροχρόνια, πολυδιάστατη και βαθιά κρίση, οι προσδοκίες της κοινωνίας είναι μεγάλες, η τεχνολογία είναι ταχέως μεταβαλλόμενη και το παγκόσμιο περιβάλλον θέτει υπό αναθεώρηση σχεδόν όλες τις πτυχές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Στρατηγικό Σχέδιο Ανάπτυξης 2019-2028