ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΙΣΤΟΡΙΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΙΣ 1821

Ιστορίης Επίσκεψις

Μια επαναπροσέγγιση της Ιστορίας, των προβλημάτων και των μεθόδων της

Η Επανάσταση του 1821

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας

της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

για Εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Το Πρόγραμμα εντάσσεται στο Κέντρο Επιμόρφωσης και Διά Βίου Μάθησης

του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

και στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του ΕΚΠΑ,

με αφορμή την επέτειο των διακοσίων χρόνων

από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης (1821-2021)

Το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Ιστορίης Επίσκεψις του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στον τρέχοντα 7ο κύκλο του είναι αφιερωμένο στην Ελληνική Επανάσταση. Στα μαθήματα θα  επιδιωχθεί να αναδειχθούν οι ιδεολογικές, πολιτικές, πολιτειακές, στρατιωτικές, διπλωματικές παράμετροι του εμβληματικού αυτού γεγονότος της νεότερης Ελλάδας και, παραλλήλως, να ανιχνευθούν οι ιστορικές βάσεις του, οι προσλήψεις και απηχήσεις του στη συγχρονία και στη διαχρονία, καθώς και τα ιστορικά παράλληλα στον ελληνικό και στον διεθνή χώρο.

Τα μαθήματα, συνολικής διάρκειας 24 ωρών, θα προσφερθούν με τηλεδιάσκεψη, ως ακολούθως: Παρασκευή 13, 20, 27 Νοεμβρίου 2020, ώρες 17.00΄‐21.00΄, Σάββατο 14, 21, 28 Νοεμβρίου, ώρες 2020, 10.00’-14.00’.

Το Πρόγραμμα προσφέρεται αφιλοκερδώς από τα μέλη του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του ΕΚΠΑ και δεν συνεπάγεται οικονομική επιβάρυνση για τους συμμετέχοντες.

Θα χορηγηθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Αιτήσεις για το Πρόγραμμα γίνονται δεκτές από 1 έως και 20 Οκτωβρίου 2020.

Πληροφορίες για το Πρόγραμμα, τους όρους συμμετοχής και την αίτηση συμμετοχής: http://www.arch.uoa.gr/epimorfwtika-programmata/istor-hs-ep-skecis.html

Συνημμένα το Πρόγραμμα