ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ «ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ 2018»

Κατασκήνωση «Πανεπιστήμονες 2018»

Το Τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας, με πρωτοβουλία και επιστημονική εποπτεία της Προέδρου του Καθηγήτριας Μαρίας – Ζωής Φουντοπούλου, οργάνωσε κατασκηνωτική περίοδο για τα παιδιά των μελών ΔΕΠ και των εργαζομένων στη Φιλοσοφική, τη Θεολογική και τη Σχολή Θετικών Επιστημών. Συγκεκριμένα, κατά το διάστημα 26 Αυγούστου – 3 Σεπτεμβρίου, 42 παιδιά ηλικίας 9-15 ετών συμμετείχαν στην κατασκήνωση «Πανεπιστήμονες 2018» στον Αυλώνα Αττικής, στις σύγχρονες κατασκηνωτικές εγκαταστάσεις που μας παραχώρησε η Αρχιεπισκοπή Αθηνών. Το πρόγραμμα περιλάμβανε μια σειρά από ψυχαγωγικές και εκπαιδευτικές δραστηριότητες (όμιλοι σκάκι / θεατρικού παιχνιδιού / αυτοάμυνας / δυναμικών χορών / δημιουργικής γραφής, παιχνίδια πισίνας, αθλοπαιδιές, φιλαναγνωσία, περιβαλλοντική εκπαίδευση, κατασκευές, ρητορική – επιχειρηματολογία, ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο, ψυχαγωγικές βραδιές), επιλεγμένες και οργανωμένες με παιδαγωγικά κριτήρια από τους συνεργάτες του Τμήματος και με τη συμμετοχή ειδικά επιλεγμένων στελεχών.

Η προσπάθεια στέφτηκε από εντυπωσιακή επιτυχία: το συναισθηματικό κλίμα που αναπτύχθηκε ήταν εξαιρετικό, όπως και η συμμετοχή των παιδιών στις δραστηριότητες, καθώς και το πνεύμα ομαδικότητας που διαμορφώθηκε. Στο τέλος, κυριάρχησε το κοινό αίτημα: «να ξανακάνουμε κατασκήνωση και του χρόνου, να μην χαθούμε με τους καινούργιους φίλους που κάναμε»!