ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΝΕΟ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ

Με ένα νέο σύγχρονο μηχάνημα εμπλουτίζεται το Εργαστήριο Βιολογίας της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, με χορηγία και δωρεά της Τράπεζας Πειραιώς.

Η χορηγία και δωρεά έγινε προς το Εργαστήριο Βιολογίας και θα ενισχύσει το εκπαιδευτικό και ερευνητικό έργο του Εργαστηρίου. Πρόκειται για ένα σύγχρονο μηχάνημα πολλαπλασιασμού γενετικού υλικού σε πραγματικό χρόνο που δίνει δυνατότητα για λεπτομερή μελέτη της έκφρασης γονιδίων και προσδιορισμό με ακρίβεια πολυμορφισμών στο γενετικό υλικό.

Με αφορμή την δωρεά του μηχανήματος, ο πρόεδρος της Τράπεζας Πειραιώς κ. Γεώργιος Χαντζηνικολάου επισκέφθηκε την Ιατρική Σχολή του πανεπιστημίου Αθηνών.

Υποδεχόμενος τον κ. Χαντζηνικολάου, ο διευθυντής του Εργαστηρίου Βιολογίας καθηγητής κ. Αριστείδης Ηλιόπουλος ευχαρίστησε την Τράπεζα Πειραιώς και τον ίδιο προσωπικά για την δωρεά και επεσήμανε τη σημασία τέτοιων ενεργειών για την απρόσκοπτη ανάπτυξη τόσο του εκπαιδευτικού όσο και του ερευνητικού έργου του πανεπιστημίου και του Εργαστηρίου Βιολογίας ιδιαίτερα. Τόνισε δε πως λείπουν οι σύγχρονες υποδομές από το ελληνικό πανεπιστήμιο.

Από την πλευρά του ο κ. Χαντζηνικολάου επεσήμανε πως «το ελληνικό πανεπιστήμιο διαθέτει υψηλότατου επιπέδου επιστημονικό προσωπικό το οποίο είναι σε θέση να αξιοποιήσει τις διαθέσιμες τεχνολογίες. Με τη δωρεά της Τράπεζας Πειραιώς ενισχύεται ο τεχνολογικός εξοπλισμός, χρειάζεται όμως», πρόσθεσε, «να δημιουργηθεί το κατάλληλο θεσμικό πλαίσιο και οι διαδικασίες, ώστε να καταστεί δυνατή η παραγωγή καινοτομίας και εφαρμογών που θα φέρουν το ελληνικό πανεπιστήμιο στο προσκήνιο των διεθνών ερευνητικών εξελίξεων και θα συμβάλλουν στην ανάκαμψη της ελληνικής οικονομίας».

Στην επίσκεψη παραβρέθηκαν η αναπληρώτρια καθηγήτρια κ. Μαρία Γαζούλη, ο αναπληρωτής καθηγητής κ. Ευάγγελος Μαρίνος, η επίκουρη καθηγήτρια κ. Μαρία Ρουμπελάκη καθώς και μεταπτυχιακοί και διδακτορικοί φοιτητές του εργαστηρίου. Ακολούθησε ξενάγηση τόσο στο εργαστήριο Βιολογίας όσο και στο νέο αμφιθέατρο και τους χώρους της σχολής όπου εξασκούνται οι φοιτητές.