ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΨΗΦΙΣΜΑ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΘΕΑΤΡΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ

Τα μέλη του Διδακτικού, Ερευνητικού και Διοικητικού προσωπικού του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. με βαθύτατη θλίψη πληροφορήθηκαν τον θάνατο του Σπύρου Α. Ευαγγελάτου, διακεκριμένου σκηνοθέτη, Ακαδημαϊκού και Ομότιμου Καθηγητή Θεατρολογίας, συνιδρυτή του Τμήματός μας. Ο εκλιπών υπήρξε μια χαρισματική πνευματική και καλλιτεχνική προσωπικότητα, ένας εξαιρετικός ακαδημαϊκός δάσκαλος, ένας καλλιτέχνης με διεθνή παρουσία και ανεκτίμητη προσφορά στο νεοελληνικό θέατρο.

Η Γενική Συνέλευση του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών συνήλθε εκτάκτως στις 24  Ιανουαρίου 2017 και αποφάσισε ομόφωνα:

• Να εκπροσωπηθεί το Τμήμα κατά την εξόδιο ακολουθία.
  • Να κατατεθεί στέφανος στη σορό του μεταστάντος.
  • Να εκφρασθούν συλλυπητήρια στην οικογένεια του εκλιπόντος.
  • Να δημοσιευθεί το παρόν Ψήφισμα στις Ιστοσελίδες του Τμήματος, της Κοσμητείας της Σχολής και του Πανεπιστημίου.
  • Να ανασταλεί η λειτουργία του Τμήματος κατά την ώρα της κηδείας.
  • Να επιδοθεί το παρόν Ψήφισμα στην οικογένεια του εκλιπόντος.

Η Πρόεδρος του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών.
Καθηγήτρια Άννα Ταμπάκη