ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΟΜΟΤΙΜΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΔΡΑΚΟΥ

Το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης στη 1η Συνέλευση (συνεδρία 19-9-2019) εξέφρασε την οδύνη του για την απώλεια του Ομότιμου Καθηγητή του Τμήματος Γεωργίου Δράκου.

Ο Καθηγητής Γεώργιος Δράκος γεννήθηκε το 1947.  Έλαβε το πτυχίο του από το Πανεπιστήμιο της Κολωνίας το 1976 και το διδακτορικό του Δίπλωμα το 1989 από το ίδιο Πανεπιστήμιο.

Διετέλεσε μέλος ΔΕΠ του Π.Τ.Δ.Ε. από το 1991 έως τη συνταξιοδότησή του το 2013.

Υπήρξε αφοσιωμένος Δάσκαλος, ο οποίος δίδαξε μαθήματα του Τομέα Ειδικής Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας. Είχε σημαντική συμβολή στη διαμόρφωση του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών στην κατεύθυνση «Ειδική Αγωγή, Λογοθεραπεία – Συμβουλευτική».  Η παρουσία του ήταν σταθερή και εποικοδομητική στα διοικητικά δρώμενα του Τμήματος καθώς διετέλεσε Διευθυντής του Τομέα Ειδικής Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας, Διευθυντής του Εργαστηρίου «Λογοθεραπείας» και Πρόεδρος του Μαράσλειου Διδασκαλείου Δημοτικής Εκπαίδευσης.

Το Τμήμα εκφράζει θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά του.  Η κοινότητα του Τμήματος θα κρατήσει ζωντανή τη μνήμη του.

Το παρόν θα κοινοποιηθεί στην οικογένειά του και θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Τμήματος και του Πανεπιστημίου.