ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΔΗΜΗΤΡΗ Ν. ΧΡΥΣΟΧΟΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ «ΠΟΛΙΤΕΙΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΕΝΩΣΕΩΝ»

«Μετά από απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου η Ελληνική Εταιρεία Πολιτικής Επιστήμης απονέμει Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπου Σχεδιασμού και Υποδειγματικής Γραφής στο έργο του Δημήτρη Ν. Χρυσοχόου “Πολιτειολογία των Ενώσεων”. Η συμβολή αυτού του υψηλής επιστημονικής ωριμότητας έργου χαρακτηρίζεται από πρωτοτυπία, τόσο ως προς τη σύλληψη του αντικειμένου, όσο και ως προς τη σύνθεση – ανάπτυξη του περιεχομένου του. Πρόκειται για κατεξοχήν έργο σύζευξης της πολιτικής και ηθικής φιλοσοφίας μέσω του αναστοχασμού των εννοιών που συνθέτουν το γίγνεσθαι και τον αξιακό πυρήνα του πολιτικού» - Αθήνα, 5 Φεβρουαρίου 2021.

Ο Δημήτρης Ν. Χρυσοχόου είναι Καθηγητής Θεωρίας και Θεσμών της Ευρωπαϊκής Ολοκλήρωσης στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του ΕΚΠΑ, Ερευνητικός Εταίρος στο Ευρωπαϊκό Κέντρο Αριστείας Jean Monnet Διακυβέρνηση του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου (Φεβρουάριος-Ιούλιος 2021) και Honorary University Fellow στο College of Social Sciences and International Studies του Πανεπιστημίου Έξετερ (2014-22). Έχει διατελέσει Καθηγητής στο Πάντειο Πανεπιστήμιο, Αναπληρωτής Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, Reader στο Πανεπιστήμιο Έξετερ, Επισκέπτης Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο της Κατάνια, Visiting Fellow στο Centre of International Studies και Associate Scholar στο Pembroke College του Πανεπιστημίου Κέμπριτζ, Research Associate στο Centre for International Studies του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης, Visiting Fellow στο LSE European Institute, Visiting Scholar στο Institute on Western Europe του Πανεπιστημίου Κολούμπια, Visiting Research Fellow στο Τμήμα Κοινωνικών Επιστημών και Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Jyväskylä, στο Institute for European Studies του Πανεπιστημίου της Μάλτας, στο ARENA Centre for European Studies του Πανεπιστημίου του Όσλο, στο Εργαστήριο Κοινωνικών και Πολιτικών Θεσμών του Πανεπιστημίου Αιγαίου και στο Νορβηγικό Ινστιτούτο Αθηνών, Ερευνητικός Εταίρος στο Τμήμα Ιστορίας, Πολιτικών και Διεθνών Σπουδών του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφου, Visiting Researcher στο Global Studies Institute του Πανεπιστημίου της Γενεύης, στο Κέντρο Πολιτικής Έρευνας και Τεκμηρίωσης του Πανεπιστημίου Κρήτης και στο Κέντρο Ευρωπαϊκού Συνταγματικού Δικαίου, και Senior Research Fellow στο Ελληνικό Κέντρο Ευρωπαϊκών Μελετών.