ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΖΩΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 31 ΜΑΡΤΙΟΥ

Την Κυριακή 31 Μαρτίου 2019 το Μουσείο Ζωολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών θα είναι ανοιχτό από τις 10:00 μέχρι τις 14:00. Οι επισκέπτες μπορούν να δουν από κοντά την ποικιλία των ζωικών οργανισμών είτε της Ελλάδας είτε του Κόσμου, να θαυμάσουν την ποικιλότητα των μορφών και των χρωμάτων να συζητήσουν με το επιστημονικό προσωπικό για τις συνήθειες των ζώων, για μύθους προκαταλήψεις και παρεξηγήσεις που συνδέονται με το ζωικό βασίλειο, για τον πλούτο και τη σημασία της Ελληνικής Πανίδας και τέλος για τη σημασία της διατήρησης της «Άγριας» Ζωής.

Χρησιμοποιώντας την εφαρμογή QR reader από το κινητό τους μπορούν να ακούσουν ζωντανά τις φωνές των ζώων ή να δουν στιγμιότυπα από τη ζωή τους.

ΠΡΟΣΒΑΣΗ:

Η πρόσβαση γίνεται με το Λεωφορείο 608 (Γαλάτσι-Νεκροταφείο Ζωγράφου),

500 μέτρα περίπου από το Τέρμα (Νεκροταφείο Ζωγράφου)

εντός της Πανεπιστημιούπολης.
Η πρόσβαση με ΙΧ γίνεται από την Κεντρική Είσοδο της Πανεπιστημιούπολης (Ούλωφ
Πάλμε).

Επικοινωνία - Πληροφορίες:
Ταχυδρομική διεύθυνση: Ζωολογικό Μουσείο, Τμήμα Βιολογίας,

Πανεπιστήμιο Αθηνών,
Πανεπιστημιόπολη, 157 84 Αθήνα - Τηλέφωνο: 210 727 4609, 210 727 4376 - Fax: 210 7274619

E-mail: zoolmuse[at]biol.uoa[dot]gr