CIVIS

ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΗΣ ΓΛΑΣΚΟΒΗΣ ΣΤΗ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΤΟΥ CIVIS

Τον Δεκέμβριο του 2020, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ενέκρινε την ένταξη του Πανεπιστημίου της Γλασκόβης στο Πανεπιστήμιο Πολιτών της Ευρώπης CIVIS, ως συνεργαζόμενου εταίρου. Η ένταξη του Πανεπιστημίου της Γλασκόβης προσφέρει αξιόλογες δυνατότητες για το CIVIS στην ανάπτυξη βασικών του δράσεων στον τομέα της καινοτομίας, της εκπαίδευσης, της έρευνας και της μεγαλύτερης συμμετοχή των πολιτών.

Με την ένταξη του Πανεπιστημίου της Γλασκόβης, ως συνεργαζόμενου εταίρου, το CIVIS αποτελεί πλέον μια πανεπιστημιακή κοινότητα περίπου 450.000 φοιτητών, 65.000 μελών του προσωπικού (συμπεριλαμβανομένων πάνω από 30.000 ακαδημαϊκών και ερευνητών), των οποίων η τεχνογνωσία, οι ιδέες και οι κοινές αξίες δεν θα ενισχύσουν μόνο την επίδραση του CIVIS στη διαμόρφωση του μέλλοντος της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, αλλά και στην πρακτική αντιμετώπιση κοινωνικών ζητημάτων.

Ο καθηγητής Marian Preda, Πρύτανης του Πανεπιστημίου του Βουκουρεστίου και Πρόεδρος του Συμβουλίου Πρυτάνεων του CIVIS, δήλωσε: "το ταλέντο, η εμπειρία και η εμβέλεια του Πανεπιστημίου της Γλασκόβης, ενός από τα καλύτερα δημόσια πανεπιστήμια στον κόσμο, θα ενισχύσει σημαντικά τη συμμαχία, σε μια εποχή που το CIVIS αναπτύσσει μια σειρά πρωτοποριακών πρωτοβουλιών στον τομέα της εκπαίδευσης, της έρευνας, της καινοτομίας και των δεσμών με την κοινωνία".

Πράγματι, το Πανεπιστήμιο της Γλασκόβης, ένα παγκοσμίου φήμης ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, σήμερα κατατάσσεται στην κορυφή των 100 από τα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου (ΤΗΕ και QS World University Rankings) και είναι μέλος του Russell Group. Ήταν το Times Higher Education 2020 UK University of the Year. Στην πρώτη γραμμή της έρευνας αιχμής, της εκπαίδευσης και της καινοτομίας, το Πανεπιστήμιο της Γλασκόβης διαθέτει επίσης μια μακρόχρονη παράδοση στην ενίσχυση της συμμετοχής των πολιτών, η οποία θα συμβάλει στην κοινή προσπάθεια του CIVIS να καλλιεργήσει και να διατηρήσει μια δυναμική παρουσία μέσα στις κοινότητές μας και με όλες τις δραστηριότητές μας.

Η ένταξη του Πανεπιστημίου της Γλασκόβης ενισχύει τη δυναμική του CIVIS και προσφέρει νέες δυνατότητες.

Ο καθηγητής Sir Anton Muscatelli, Principal και Vice-Chancellor του Πανεπιστημίου της Γλασκόβης, δήλωσε: "Όπως και η Συμμαχία CIVIS, έτσι και το Πανεπιστήμιο της Γλασκόβης είναι ένα πανεπιστήμιο πολιτών με επίκεντρο τη συνεργασία με την τοπική μας κοινότητα, αλλά και με διεθνείς συνεργασίες." Η Rachel Sandison, Vice-Principal Διεθνών Σχέσεων στο Πανεπιστήμιο της Γλασκόβης, δήλωσε :"το να είμαστε μέλος της Ευρωπαϊκής Συμμαχίας του CIVIS, σημαίνει να μεγαλώσουμε τις διεθνείς συνεργασίες και τις συνεργασίες μας στην Ευρώπη, παρέχοντας πολλές ευκαιρίες τόσο για το προσωπικό όσο και για τους φοιτητές που θα  συμμετάσχουν".

Η ένταξη ενός πανεπιστημίου της Σκωτίας σε μια ευρωπαϊκή συμμαχία (με εταίρους από το Βέλγιο, τη Γαλλία, τη Γερμανία, την Ελλάδα, την Ιταλία, τη Ρουμανία, την Ισπανία και τη Σουηδία), αυτή τη συγκεκριμένη στιγμή στην Ευρωπαϊκή ιστορία είναι ένα σημαντικό γεγονός.

Η Rachel Sandison, συμπλήρωσε ότι "σε αυτό το μετα-Brexit τοπίο, η Γλασκόβη εξακολουθεί να θεωρεί τον εαυτό της έναν υπερήφανο Ευρωπαϊκό θεσμό με πολλά να συμβάλει και πολλά να επωφεληθεί από τη συνεργασία με τους Ευρωπαίους εταίρους.“ Ο καθηγητής Sir Anton Muscatelli δήλωσε, επίσης, ότι "είμαστε ένας θεσμός που ήταν πάντα, και θα παραμείνει πάντα, ένας υπερήφανος Ευρωπαίος. Γιορτάζουμε τη διεθνή μας προοπτική, ενώ δεσμευόμαστε για τον κοινωνικό μετασχηματισμό και την εμπλοκή των πολιτών σε τοπικό επίπεδο.”