EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΕΝΑΡΚΤΗΡΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ «ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΔΟΜΩΝ & ΔΡΑΣΕΩΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΣΤΟ ΕΚΠΑ»

Τετάρτη 29 Ιουνίου 2022 ΜΕΓΑΛΗ ΑΙΘΟΥΣΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ, ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΤΗΡΙΟ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ 30

Το Κέντρο Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας «Αρχιμήδης» σας προσκαλεί την Τετάρτη 29 Ιουνίου 2022 και ώρα 10.00 στην εναρκτήρια εκδήλωση του Έργου «Χρηματοδότηση Δομών & Δράσεων Μεταφοράς Τεχνολογίας στο ΕΚΠΑ». Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στη Μεγάλη Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου Αθηνών, Κεντρικό Κτήριο ΕΚΠΑ, Πανεπιστημίου 30 (Προπύλαια).

“Χρηματοδότηση Δομών & Δράσεων Μεταφοράς
Τεχνολογίας στο ΕΚΠΑ – Κέντρο Αρχιμήδης”

Η Μεταφορά Τεχνολογίας αποτελεί βασικό μοχλό ανάπτυξης της καινοτομίας στους Ακαδημαϊκούς Φορείς, και εργαλείο διασύνδεσης των Πανεπιστημίων και των Ερευνητικών Κέντρων με την Οικονομία, και τη Κοινωνία γενικότερα. Οι αντίστοιχες δράσεις υποστηρίζουν την μεταφορά γνώσεων, ιδεών, και καινοτόμων αποτελεσμάτων από τα εργαστήρια στην υπηρεσία του κοινωνικού συνόλου. Από το 2018, το ΕΚΠΑ έχει ιδρύσει και λειτουργεί το Γραφείο Μεταφοράς Τεχνολογίας του Κέντρου Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας «Αρχιμήδης», για την υποστήριξη των μελών της Πανεπιστημιακής Κοινότητας σε θέματα διαχείρισης διανοητικής ιδιοκτησίας, μεταφοράς τεχνολογίας, και διασύνδεσης του ΕΚΠΑ με οργανισμούς και επιχειρήσεις στην Ελλάδα και διεθνώς. Το νέο χρηματοδοτούμενο πρόγραμμα του ΕΠΑνΕΚ έρχεται να υποστηρίξει αυτή την προσπάθεια και να της δώσει νέα ώθηση με την χρηματοδότηση δράσεων που υποστηρίζουν τον πυρήνα της μεταφοράς τεχνολογίας. Παράλληλα, το Γραφείο Μεταφοράς Τεχνολογίας του Κέντρου Αρχιμήδης, θα «μεταφέρει» τεχνογνωσία και εμπειρία, και θα υποστηρίξει στα πρώτα της βήματα τη μεταφορά τεχνολογίας σε τρία Ακαδημαϊκά Ιδρύματα: ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΕΙΡΑΙΩΣ, ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ και ΙΔΡΥΜΑ ΙΑΤΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΡΕΥΝΩΝ ΤΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΑΘΗΝΩΝ, δημιουργώντας ένα δίκτυο συνεργαζόμενων φορέων με ισχυρή διεπιστημονικότητα.

Πρόσκληση-πρόγραμμα

Αφίσα