EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Η ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΕΙ

Πέμπτη 08 Μαρτίου 2018

Η Ελληνική Εταιρεία Γυναικών Πανεπιστημιακών σας καλεί σε εκδήλωση που θα γίνει την Πέμπτη 8 Μαρτίου 2018 στις 6:00 μ.μ. στο Αμφιθέατρο του Πολεμικού Μουσείου (Ριζάρη 2 - Στάση μετρό Ευαγγελισμός). Το θέμα είναι «Εξελίξεις στη Θέση των Γυναικών στα ελληνικά Α.Ε.Ι.» και θα παρουσιαστεί μελέτη της κ. Φένιας Μουτσίδου για τις γυναίκες μέλη ΔΕΠ των Ελληνικών ΑΕΙ που έγινε υπό την επίβλεψη της κ. Νάνσυς Παπαλεξανδρή, ομότιμης καθηγήτριας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και της κ. Ελεάννας Γαλανάκη, επίκουρης καθηγήτριας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Στην εκδήλωση θα απευθύνουν χαιρετισμό ο κ. Νικόλαος Μυλωνάς, Αν. Πρύτανη Οικονομικών Υποθέσεων του ΕΚΠΑ, η κ. Φωτεινή Κούβελα, Γεν. Γραμματέας Ισότητας, η κ. Μαρία Στρατηγάκη, Αντιδήμαρχος, ο κ. Eυστάθιος Ευσταθόπουλος, Πρόεδρος της ΠΟΣΔΕΠ και η κ. Νάνσυ Παπαλεξανδρή, Πρόεδρος της ΕΛΕΓΥΠ.

Στη συζήτηση που θα ακολουθήσει θα μετάσχουν:

• η κ. Άννα Διαμαντοπούλου, Πρόεδρος του Δικτύου για τη Μεταρρύθμιση στην Ελλάδα και την Ευρώπη, πρώην Επίτροπος και Υπουργός
  • η κ. Χρυσή Βιτσιλάκη, Καθηγήτρια, πρ. Αντιπρύτανης Παν/μίου Αιγαίου
  • η κ. Βάσω Κιντή, Καθηγήτρια Φιλοσοφίας Πανεπιστημίου Αθηνών