EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΟΒΙΔΙΑΝΑ, ΓΛΥΠΤΙΚΗ – ΠΟΙΗΣΗ

Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2019 ZIVASART GALLERY, ΠΑΝΤΑΝΑΣΣΗΣ 1 ΚΑΙ Λ. ΚΗΦΙΣΙΑΣ, ΜΑΡΟΥΣΙ

ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ – ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΗΤΡΗΣ

ΟΒΙΔΙΑΝΑ

ΓΛΥΠΤΙΚΗ – ΠΟΙΗΣΗ

Πρόσφατα γλυπτά του Θεόδωρου Παπαγιάννη συναντούν την ποίηση του Αντώνη Μακρυδημήτρη στην Zivasart Gallery. Ο τίτλος της έκθεσης είναι ταυτόσημος με το ποιητικό πόνημα του πανεπιστημιακού δασκάλου Αντώνη Μακρυδημήτρη, που αντλεί την έμπνευσή του από το κλασικό έργο του Οβιδίου «Μεταμορφώσεις». Η αντιστοιχία των στίχων της «Οβιδιάνας» ως προς τους στίχους του Λατίνου ποιητή μεταφέρεται και εναρμονίζεται προς τις γλυπτικές συνθέσεις του εικαστικού μας δασκάλου Θεόδωρου Παπαγιάννη, ο οποίος με περισσή φρεσκάδα αποτυπώνει στην πέτρα και στο μάρμαρο τις «μεταμορφώσεις» της φόρμας και της φύσης των σωμάτων των ανθρώπων, των πουλιών κ.α. Η Zivasart Gallery επιμελείται και αγκαλιάζει με φροντίδα και ευγνωμοσύνη τούτο το υψηλού επιπέδου πάντρεμα της πέννας και της σμίλης, που σφραγίζεται από την εκτίμηση και την φιλία των δύο σημαντικών καλλιτεχνών μας.

Κατά τη διάρκεια των εγκαινίων θα απαγγείλει στίχους της «Οβιδιάνας» ο Νίκος Διαμαντής,  σκηνοθέτης και ηθοποιός, διευθυντής του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά συνοδευόμενος από μουσικά ιντερλούδια με βιολοντσέλο που θα εκτελέσει ο Δημήτρης Μαγκριώτης, μέλος της κρατικής ορχήστρας Αθηνών, Δρ. Μουσικών Σπουδών Ιονίου Πανεπιστημίου.

Εγκαίνια Κυριακή 13 Οκτωβρίου στις 7.00 το απόγευμα

Διάρκεια έκθεσης έως 10 Ιανουαρίου 2020

Zivasart Gallery, Παντανάσσης 1 και Λ. Κηφισίας, Μαρούσι

Τηλ: 2106830648 Κιν: 6936531703

Με την υποστήριξη των ξενοδοχείων Civitel.

Αφίσα