EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ «ΤΑ ΔΙΑΚΟΣΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ – ΔΟΜΕΣ ΚΑΙ ΘΕΣΜΟΙ»

Τετάρτη 03 Απριλίου 2024 ΜΕΓΑΛΗ ΑΙΘΟΥΣΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ, ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΤΗΡΙΟ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ 30
Παρουσίαση του έργου «Τα Διακόσια Χρόνια του Ελληνικού Κράτους – Δομές και Θεσμοί»

Ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητής κ. Γεράσιμος Σιάσος, σας προσκαλεί στην παρουσίαση του έργου «Τα Διακόσια Χρόνια του Ελληνικού Κράτους – Δομές και Θεσμοί» που εκδόθηκε με την ευγενική χορηγία της Τράπεζας Πειραιώς.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 3 Απριλίου 2024 και ώρα 13:00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

Η Α.Ε. η Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κατερίνα Σακελλαροπούλου θα τιμήσει την εκδήλωση με την παρουσία της και θα απευθύνει χαιρετισμό.

Πρόγραμμα της εκδήλωσης

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητή κ. Γεράσιμο Σιάσο.

Χαιρετισμός από την Α.Ε. την Πρόεδρο της Δημοκρατίας κ. Κατερίνα Σακελλαροπούλου.

Χαιρετισμός από τον Διευθύνοντα Σύμβουλο της Τράπεζας Πειραιώς, κ. Χρήστο Μεγάλου.

Παρουσίαση του έργου από:
− τον Ομότιμο Καθηγητή της Νομικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α., κ. Νικόλαο Αλιβιζάτο
− τον Γενικό Γραμματέα του Ιδρύματος της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία, Καθηγητή του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α., κ. Ευάνθη Χατζηβασιλείου
− τον Πρόεδρο του Ιστορικού Αρχείου του Ε.Κ.Π.Α., Αναπληρωτή Καθηγητή του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α., κ. Ευάγγελο Καραμανωλάκη.

Πρόγραμμα παρουσίασης

Παρακολουθείστε την εκδήλωση στον ακόλουθο σύνδεσμο