EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΘΕΑΤΡΟ - ΤΡΑΥΜΑ - ΘΕΡΑΠΕΙΑ "Η ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗΣ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ"

Στη δέκατη έβδομη ψηφιακή συνομιλία στο πλαίσιο της δράσης «Θέατρο-Τραύμα-Θεραπεία» συζητούμε με τον ζωγράφο και δάσκαλο Γιώργο Κόρδη για τη θεραπευτική διάσταση της βυζαντινής ζωγραφικής.

Η «βυζαντινή» ζωγραφική ως μέλος της ελληνικής εικαστικής παράδοσης είναι έλλογη και δημόσια τέχνη. Δεν αναπαριστά την τυχαιότητα του φαινομένου αλλά δημιουργεί ένα δρώμενο στο οποίο εικονιζόμενα και θεατές υπάρχουν αυτόχρονα. Οργανώνει τα πάντα σε λόγο και δημιουργεί αναφορά στον θεατή επιδιώκοντας την ενότητα όλων όσων συμμετέχουν στο δρώμενο αυτό και την κάθαρση με αναγωγή στο όραμα της κοινωνίας ως ενότητας . Γι᾽ αυτό και το εικαστικό γεγονός της βυζαντινἠς ζωγραφικής ανεξαρτήτως θέματος έχει καθαρτική και συνεπώς θεραπευτική διάσταση.

Ομιλητής: Γιώργος Κόρδης

Κυριακή 25 Απριλίου 2021
Ώρα: 12.00 μμ

Επιστημονική επιμέλεια-συντονισμός: Ιωσήφ Βιβιλάκης

Σύνδεσμος εκδήλωσης: https://youtu.be/C9it1ul0y_M

Οι διαδικτυακές αυτές συναντήσεις μεταδίδονται απευθείας μέσα από την ψηφιακή πλατφόρμα Zoom και μέσω των κοινωνικών δικτύων του Τμήματος. Απευθύνονται σε όλους τους φοιτητές και τις φοιτήτριες του Προπτυχιακού και του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών του Τμήματος, στους/στις υποψήφιους/ες διδάκτορες, στους αποφοίτους, στους φίλους του Τμήματος και σε κάθε ενδιαφερόμενο. Μετά τις εισηγήσεις των ομιλητών ακολουθεί συζήτηση, στην οποία καλείστε όλοι να συμμετάσχετε.

Η συμμετοχή/παρακολούθηση είναι δωρεάν. Δεν απαιτείται εγγραφή.

Πρόκειται για μια πρωτοβουλία του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του ΕΚΠΑ υπό την αιγίδα της Κοσμητείας της Φιλοσοφικής Σχολής και την υποστήριξη των εκδόσεων Αρμός. Χορηγός επικοινωνίας: Περιοδικό Φρέαρ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΡΔΗΣ

Ο Γιώργος Κόρδης είναι πτυχιούχος της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (1975-1979). Σπούδασε στις Μεσαιωνικές Τεχνικές στο School of the Museum of Fine Arts, Boston, Massachusetts, U.S.A. (1987-1989) και απέκτησε το 1989 μεταπτυχιακό τίτλο στη Θεολογία (ThM) στη Σχολή του Τιμίου Σταυρού στη Βοστώνη (Holy Cross Greek Orthodox School of Theology, Boston, Massachusetts, U.S.A.).  Το 1991 απέκτησε Διδακτορικό δίπλωμα  στη Θεολογία και Αισθητική της Βυζαντινής Ζωγραφικής στη Θεολογική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ

• 2008-2013:  Επίκουρος Καθηγητής ( Εικονογραφία. Θεωρία και πράξη) Θεολογική Σχολή, Τμήμα Θεολογίας Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Αθήνα, Ελλάδα
  • 2003-2008:  Λέκτωρ Βυζαντινής Τέχνης.  Θεολογική Σχολή, Τμήμα Θεολογίας Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Αθήνα, Ελλάδα

ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ

• 2004-2007:  Institute of Sacred Music, Yale University, USA
  • 2006 και 2007:  Θεολογική Σχολή, Τμήμα Καλών Τεχνών και Συντήρησης, Bucharest, Romania
  • 2005:  Art and Design University in Cluj-Napoca, Romania
  • 2006:  Holy Cross Greek Orthodox School of Theology, School of Theology, Boston, U.S.A.
  • 2006:  Ukrainian National Pedagogical University, Odessa
  • 2008:  Orthodox Institute of Theology and Sacred Arts, St. Petersburg, Russia
  • 2011 και 2012:  University of South Carolina, Arts Department, Columbia, SC, USA
  • 2013,  2016, 2018:  University of Notre Dame, USA (Department of Theology and Institute for Church Life).

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΕΚΘΕΣΕΙΣ

• 2019. Γράφοντας το φως. Φορητές εικόνες 2004-2019. Βυζαντινό και χριστιανικό Μουσείο Αθηνών.
  • 2017: Ομηρικά ακρογιάλια. Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο Αθηνών.
  • 2017: Εικόνες. Το Φως του Κόσμου. Αγιορείτικη Εστία, Θεσσαλονίκη.
  • 2016:  Museum of World Religions, Taipei, Taiwan
  • 2015:  Εθνικό Μουσείο της Ρουμανίας, Cotroceni Palace, Bucharest, Romania .
  • 2015:  Meklart Gallery, Paris France
  • 2015:  Desmos Gallery, Paris France
  • 2015:  Heavenly Beauty on Earth. Bulgarian Cultural Centre, Paris, France.