ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ - ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ

Στο Πανεπιστήμιο Αθηνών λειτουργεί Πανεπιστημιακό Κολυμβητήριο - Γυμναστήριο το οποίο στεγάζεται στον υπόγειο χώρο του κτηρίου της Α΄ ΦΕΠΑ στην Πανεπιστημιούπολη (Ούλωφ Πάλμε).

Με απόφαση των Πρυτανικών Αρχών, μετά από πρόταση του Συλλόγου Διοικητικού Προσωπικού, ο χώρος του Κολυμβητηρίου του κτιρίου της Α΄ ΦΕΠΑ, ο οποίος είχε κατασκευαστεί για τις ανάγκες των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας το 2004 και ανακατασκευάστηκε ριζικά, καθώς και ο συνεχόμενος με αυτόν χώρος, αφού διαμορφώθηκε σε σύγχρονο γυμναστήριο και εξοπλίστηκε πλήρως, διατίθεται προς χρήση σε όλα τα μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας, Μέλη ΔΕΠ, ΕΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ, Διοικητικό Προσωπικό, καθώς και στα μέλη των οικογενειών τους.

Το Γυμναστήριο και το Κολυμβητήριο  εγκαινιάστηκαν τον Μάϊο του 2006. Το Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο-Κολυμβητήριο  υποστηρίζεται με ειδικό προσωπικό.

Ώρες λειτουργίας του Γυμναστηρίου-Κολυμβητηρίου:

Από Δευτέρα έως Παρασκευή 08:00π.μ - 20:00μ.μ

Απαραίτητα δικαιολογητικά για εγγραφή μέλους:

• 2 φωτογραφίες
  • Ιατρικές γνωματεύσεις:
    • Καρδιολόγου
    • Δερματολόγου
  • Χαρτί μισθοδοσίας (φωτοτυπία)

Πληροφορίες: τηλ. 210 727 5568