ΚΕΝΤΡΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

Το Κέντρο Ενεργειακής Πολιτικής και Ανάπτυξης (ΚΕΠΑ) του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) ιδρύθηκε το 1996 με στόχο τη μελέτη θεμάτων που σχετίζονται με την Ενέργεια και την Κλιματική Αλλαγή.

Με έμφαση στη συνεργασία και τη μεταφορά τεχνογνωσίας στις χώρες της Ε.Ε. και του Εύξεινου Πόντου, το ΚΕΠΑ προωθεί με τρόπο σταθερό τα θέματα ανάπτυξης, αξιολόγησης και προώθησης πολιτικών για την κλιματική αλλαγή, την χάραξη βέλτιστων διηπειρωτικών ενεργειακών διαδρόμων, την ενεργειακή αποτελεσματικότητα, κ.α..

Σε συνεργασία με επιστημονικά ακαδημαϊκά ιδρύματα της Ε.Ε. και χωρών –μελών του Οργανισμού Οικονομικής Συνεργασίας των χωρών του Εύξεινου Πόντου (ΟΣΕΠ – BSEC) εκτελεί προγράμματα της Ε.Ε. (FP5, FP6, FP7, H2020) και του BSEC και αποτελεί έναν εξωστρεφή πυλώνα διεθνούς συνεργασίας του Πανεπιστημίου με τις χώρες της περιοχής που επί πλέον καλύπτουν και χώρες της Κασπίας, της Μεσογείου και της Άπω Ανατολής.

Έχει μακροχρόνια εμπειρία στην οργάνωση διεθνών επιστημονικών και κυβερνητικών συναντήσεων, σεμιναρίων  και συνεδρίων στην έδρα του, στις χώρες του BSEC και της Κεντρικής Ασίας, στην οργάνωση τηλε-σεμιναρίων και τηλε-συναντήσεων παροχής συμβουλών. Τα μέλη του μετέχουν σε διεθνή προγράμματα κατάρτισης κυβερνητικών στελεχών για την Κλιματική Αλλαγή και την Ενεργειακή αποτελεσματικότητα (TAIEX).

Οργανώνει κάθε Οκτώβριο στην Αθήνα, το Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο για την “Ενέργεια και την Κλιματική Αλλαγή”, υπό την αιγίδα του BSEC και της πρωτοβουλίας United Nations Academic Impact (UNAI) του ΟΗΕ. Το 2017 στην επετειακή εκδήλωση των 10 συνεχόμενων ετών διοργάνωσης, το συνέδριο θα αποτελείται από τα εξής τρία μέρη: 1) 2nd Green Energy Investment Forum, 2) Scientific Sessions, 3) Brokerage event.

Το ΚΕΠΑ στεγάζεται στο μοναδικό βιοκλιματικό κτήριο του ΕΚΠΑ, στην Πανεπιστημιόπολη, και αποτελεί την έδρα του δικτύου PROMITHEASnet το οποίο συγκροτείται από είκοσι πέντε ακαδημαϊκούς φορείς από δεκαέξι χώρες του BSEC και της Κεντρικής Ασίας. Η είσοδος του ΚΕΠΑ στη πρωτοβουλία United Nations Academic Impact (UNAI) αύξησε τις δυνατότητες του δικτύου PROMITHEASnet για την προώθηση της επιρροής του ΕΚΠΑ διεθνώς.

Η ισχυρή διεθνής παρουσία του εκφράζεται –πέραν του συντονισμού ευρωπαϊκών επιστημονικών προγραμμάτων- από την συμμετοχή του ως προσκεκλημένο Κέντρο στις συνεδριάσεις της Ομάδος Εργασίας για την Ενέργεια (Working Group on Energy – WGE) και σε αντίστοιχες Υπουργικές Συναντήσεις του BSEC. Το 2014, του ανατέθηκε από τον BSEC, η συγκρότηση και ο συντονισμός του δικτύου «BSEC – Green Energy Network», υπό τη εποπτεία της Μόνιμης Διεθνούς Γραμματείας (BSEC - PERMIS), με σκοπό την προώθηση πολιτικών και μέτρων προσέλκυσης επενδύσεων σε θέματα Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας και Ενεργειακής Αποδοτικότητας. Στο ανωτέρω δίκτυο μετέχουν επιστημονικά κέντρα, εθνικοί διοικητικοί φορείς, ερευνητές και ιδιωτικές εταιρείες από τις χώρες του BSEC και της Ε.Ε..

Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων αυτών έχει αναλάβει την πρωτοβουλία οργάνωσης forum πράσινων επενδύσεων στις χώρες του BSEC, ενώ παρέχει τεχνογνωσία, σε αναπτυσσόμενες χώρες, για την πρόσβαση στους πόρους του Green Climate Fund (UNFCCC).

Το ΚΕΠΑ έχει έντονη εκδοτική δραστηριότητα καθώς i) συντάσσει και κυκλοφορεί ηλεκτρονικά το διμηνιαίο Ενημερωτικό Δελτίο του δικτύου PROMITHEASnet, σε περισσότερους από 23.000 αποδέκτες (επιστήμονες, ερευνητές και διοικητικά στελέχη του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα), σε 170 χώρες, ii) εκδίδει το εξαμηνιαίο δίγλωσσο (αγγλικά – ρωσικά) επιστημονικό περιοδικό υπό τον τίτλο: "Euro – Asian Journal of Sustainable Energy Development Policy, με τη συνδρομή διεθνούς τριακονταμελούς επιστημονικής επιτροπής, iii) εκδίδει ανά διετία την επιθεώρηση "Energy View of BSEC countries", με σκοπό την αποτύπωση των πολιτικών στα θέματα της Ενέργειας και της Κλιματικής Αλλαγής στις χώρες – μέλη του Οργανισμού και iv)  κυκλοφορεί εκδόσεις ειδικής θεματολογίας.

Επικοινωνία:

Ταχυδρομική Διεύθυνση: Κτήριο ΚΕΠΑ, Πανεπιστημιούπολη Ιλίσια 157 84