EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΣΥΜΠΟΣΙΟ ΜΕ ΘΕΜΑ GLO-CAL PERSPECTIVES IN TRANSLATING AND INTERPRETING MIGRATION

Πέμπτη 06 Ιουνίου 2019

Το Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλιλογίας, της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ, διοργανώνει συμπόσιο με θέμα Glo-cal Perspectives in Translating and Interpreting Migration, την Πέμπτη 6 Ιουνίου 2019, ώρα 8:45 πμ.

Καθώς η μετανάστευση ενισχύει  την ανάγκη για  μετάφραση και διερμηνεία στον κοινωνικό χώρο, το συμπόσιο ασχολείται με αναπαραστάσεις της ταυτότητας του μετανάστη στον ελληνικό μεταφρασμένο λόγο στον τύπο, αναλύει θέματα ιατρικής διερμηνείας και το ρόλο των διερμηνέων σε πραγματικές περιστάσεις επικοινωνίας,  τα οποία εξετάζονται μέσα από εμπειρική έρευνα σε χώρους παροχής υπηρεσιών υγείας. Αναδεικνύονται ηθικές και νομικές προεκτάσεις του ρόλου των μεταφραστών και διερμηνέων με σκοπό την ανάπτυξη βέλτιστων πρακτικών.