ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ - ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΣΥΓΚΛΗΤΟΥ ΕΚΠΑ

Παρατείνεται ως την Τετάρτη 14/2 στις 20:00 η υποβολή σχολίων για το σχέδιο νόμου του ΥΠΑΙΘΑ

Σας ενημερώνουμε για το link της ηλεκτρονικής πλατφόρμας υποβολής σχολίων

Πλατφόρμα Υποβολής Σχολίων

Προς :

• Μέλη Συγκλήτου
  • Μέλη Συμβουλίου Διοίκησης
  • Αντιπρυτάνεις
  • Μέλη ΔΕΠ
  • Διοικητικό προσωπικό
  • Μέλη Ε.Τ.Ε.Π., Ε.ΔΙ.Π., Ε.Ε.Π.
  • Συλλόγους φοιτητών και προσωπικού
  • Π.Ο.Σ.Δ.Ε.Π.

Το ΕΚΠΑ στο πλαίσιο της δημόσιας διαβούλευσης του σχεδίου νόμου του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού με τίτλο «Ενίσχυση του Δημόσιου Πανεπιστημίου –Πλαίσιο λειτουργίας μη κερδοσκοπικών παραρτημάτων ξένων πανεπιστημίων», το οποίο επισυνάπτεται,  «ανοίγει τον διάλογο» και καλεί όλη την πανεπιστημιακή κοινότητα,  τους συλλόγους φοιτητών και προσωπικού και τους φορείς της εκπαίδευσης να συμμετέχουν στον διάλογο.

Στο πλαίσιο αυτό, παρακαλείσθε όπως αποστείλετε αποφάσεις των οργάνων, σχόλια, παρατηρήσεις και προτάσεις μέχρι την Τρίτη 13 Φεβρουαρίου και ώρα 20.00, με χρήση διαμορφωμένης ηλεκτρονικής πλατφόρμας που θα σας γνωστοποιηθεί προσεχώς.

Η Σύγκλητος θα επεξεργαστεί τις τοποθετήσεις όλων των ακαδημαϊκών οργάνων και φορέων και θα συνεδριάσει την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου 2024 στις 9:00 π.μ., με μόνο θέμα το υπό διαβούλευση νομοσχέδιο.

Σχέδιο νόμου Προς-διαβούλευση_17151-1.pdf

Ο Πρύτανης