ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΗΣ ΝΟΜΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΕΚΠΑ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ

Στις 26 και 27 Φεβρουαρίου 2020, πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά με ιδιαίτερη επιτυχία -ύστερα από πρόσκληση του Έλληνα Προέδρου του Δικαστηρίου καθηγητή της Νομικής Σχολής του ΕΚΠΑ κ. Λίνου-Αλέξανδρου Σισιλιάνου- εκπαιδευτική επίσκεψη ομάδας προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών της Νομικής Σχολής ΕΚΠΑ στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Δικαιωμάτων του Ανθρώπου και στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο Στρασβούργο. Την ομάδα των φοιτητών συνόδευσε η Κοσμήτορας της Σχολής καθηγήτρια Καλλιόπη Χριστακάκου-Φωτιάδη.

Στις 26.2.2020 η ομάδα παρακολούθησε την δημόσια συνεδρίαση της Ολομέλειας στο ακροατήριο για την υπόθεση Hanan v. Germany (no. 4871/16). Ακολούθησαν εισηγήσεις για τη λειτουργία του Δικαστηρίου από τον πρόεδρο του ΕΔΔΑ καθηγητή Λίνο-Αλέξανδρο Σισιλιάνο, ενημέρωση για την λειτουργία της Γραμματείας του Δικαστηρίου από την Deputy Registrar κα Μαριλένα Τσίρλη και εισηγήσεις από τον επικεφαλής του ελληνικού νομικού τμήματος κ. Ν. Σανσονέτη και τις κυρίες Α. Λαζανά και Α. Γκαγκάτση.

Στις 27.2.2020 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο όπου έγινε ξενάγηση από την κυρία Eva Petereit. Στη συνέχεια η ομάδα παρακολούθησε τη συνεδρίαση Euroscola, στην οποία συμμετείχαν μαθητές των κρατών της ΕΕ.

Τέλος η ομάδα παρακολούθησε φιλμ για την λειτουργία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην αίθουσα προσομοίωσης (Parlamentarium).