ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

ΠΙΝΑΚΑΣ ΤΙΜΩΜΕΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΚΠΑ, ΤΗΣ ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΗΣ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣ 21ης ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2018 ΤΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΑΘΗΝΩΝ

ΤΑΞΗ ΤΩΝ ΘΕΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

• Βραβείο της Οικογενείας Λουκά Μούσουλου, εις μνήμην του ακαδημαϊκού Λ. Μούσουλου, με χρηματικό έπαθλο 3.000 ευρώ, για ερευνητική εργασία στον κλάδο της Χειρουργικής του καρκίνου, στην κυρία Κλειώ Μαυραγάνη και τον κ. Μιχάλη Βουλγαρέλη για την εργασία τους «Type I and II interferon signatures in Sjogren’s syndrome pathogenesis: Contributions in distinct clinical phenotypes and Sjogren’s related lymphomagenesis». (Journal of Autoimmunity, 63, 47-58, 2015). (Η σφραγίδα της ιντερφερόνης τύπου Ι και II στην παθογένεση του συνδρόμου Sjogren: συμβολή στη διαμόρφωση κλινικών φαινοτύπων και λεμφωμαγενέσης στα πλαίσια του συνδρόμου Sjogren).

• Βραβείο Δημητρίου Παπαδημητρίου, με χρηματικό έπαθλο 3.000 ευρώ, για πρωτότυπη ερευνητική εργασία με θέμα από τη χειρουργική της ουρολογίας, στους κ.κ. Αθανάσιο Αρμακόλα και Μιχάλη Κουτσιλιέρη για την εργασία τους «Oncogenic Role of the Ec Peptide of the IGF-1Ec Isoform in Prostate Cancer» (Molecular Medicine, 21: 167-179, 2015). (Ο ογκογονικός ρόλος του Ec πεπτιδίου της ισομορφής IGF-1Ec στον καρκίνο του προστάτη).

• Βραβείο Νικολάου Κ. Αρτεμιάδη, αθλοθετούμενο από τη σύζυγό του Ζαφειρία Ν. Αρτεμιάδη, με χρηματικό έπαθλο 3.000 ευρώ, για πρωτότυπη μαθηματική εργασία σε τομείς της Μαθηματικής Ανάλυσης, στους κ.κ. Θεόδωρο Χωρίκη και Δημήτριο Φραντζεσκάκη για την εργασία τους Light Meets Water in Nonlocal Media: Surface Tension Analogue in Optics» (Physical Review Letters, 118, 243903, 2017). (Το Φως συναντά το Νερό σε μη Τοπικά Μέσα: Το Ανάλογο της Επιφανειακής Τάσης στο Φως).

• Βραβείο Γεωργίου Θ. Φωτεινού, με χρηματικό ἐπαθλο 3.000 ευρώ, για πρωτότυπη επιστημονική εργασία επί θέματος Πειραματικής Φυσικής, στον κ. Θεόδωρο Μερτζιμέκη για την εργασία του «First cross-section measurements of the reactions 107,109Ag(p, γ) 108,110Cd at energies relevant to the p process» (Physical Review C96, 035806 (2017). (Πρώτες μετρήσεις ενεργών διατομών των αντιδράσεων 107,109Ag(p, γ) 108,110Cd σε ενέργειες που αφορούν την p διεργασία ).

• Βραβείο Χίλδεγαρδ χήρας Λεωνίδα Ζέρβα, με χρηματικό έπαθλο 3.000 ευρώ, για πρωτότυπη ερευνητική εργασία στον κλάδο της Οργανικής Χημείας, στις κυρίες Μαρούλα Κόκοτου, Έρρικα Βουτυρίτσα και τον κ. Αλέξιο Θεοδώρου για την εργασία τους: «Organocatalytic oxidation of substituted anilines to azoxybenzenes and nitro compounds: mechanistic studies excluding the involvement of a dioxirane intermediate» (Green Chemistry, 19, 1291-1298 (2017). (Οργανοκαταλυτική Οξείδωση Υποκατεστημένων Ανιλινών σε Αζόξυ και Νιτρο Ενώσεις: Μηχανιστικές Μελέτες που Αποκλείουν την Συμμετοχή Διοξιρανίου ως Ενδιαμέσου).

• Βραβείο της Ακαδημίας, άνευ αντιστοίχου προκηρύξεως, στον καθηγητή Φαρμακευτικής Τεχνολογίας και Νανοτεχνολογίας του ΕΚΠΑ κ. Κωνσταντίνο Ν. Δεμέτζο, για το πρωτότυπο επιστημονικό του έργο «Pharmaceutical Nanotechnology, Fundamentals and Practical Applications» (Springer 2016).

• Βραβείο Αικατερίνης Κέπετζη, εις μνήμην του συζύγου της ιατρού Νικολάου Κέπετζη, με χρηματικό έπαθλο 2.000 ευρώ, στην πρώτη αριστεύσασα πτυχιούχο της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, ακαδημαϊκού έτους 2016-2017, κυρία Δήμητρα Βαρδαλάκη (βαθμός πτυχίου: 9,57).

ΤΑΞΗ ΤΩΝ ΗΘΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

• Αργυρό Μετάλλιο στον Ομότιμο Καθηγητή της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Φίλιππο Δωρή για το σύνολο του επιστημονικού του έργου και τη διάκρισή του ως Πανεπιστημιακού Δασκάλου, αναδείξαντος πλειάδα νέων Ελλήνων Νομικών.