ΕΚΛΟΓΕΣ ΜΟΝΟΜΕΛΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΚΛΟΓΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ ΤΟΜΕΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΘΕΟΛΟΓΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΔ.ΕΤΟΣ 2020-2021

Προκήρυξη  εκλογών για την ανάδειξη νέων  Διευθυντών των Τομέων: 1) Ερμηνευτικού,  2) Πατερικών Σπουδών, Ιστορίας Δογμάτων και Συμβολικής, 3) Ιστορικού και 4) Συστηματικής Θεολογίας του Τμήματος Θεολογίας για το χρονικό  διάστημα από  1-09-2020  έως 31-08-2021  και Πρόσκληση Υποβολής Υποψηφιοτήτων

Έχοντας υπόψη:

1. το άρθρο 2 του ν. 4473/2017 (Α’ 78) για παράταση των μονομελών και συλλογικών οργάνων διοίκησης των ΑΕΙ
  2. τις διατάξεις  του ν. 4485/2017 (ΦΕΚ 114/4.8.2017, τ. Α’) «Οργάνωση και  λειτουργία της ανώτατης εκπαίδευσης, ρυθμίσεις για την έρευνα και άλλες διατάξεις».
  3. την υπ’ αριθμ. Πρωτ. 144363/Ζ1/1.9.2017 ερμηνευτική εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ως προς τις αναφερόμενες διατάξεις.
  4. την υπ’αριθμ.πρωτ. 153348/Ζ1/15.9.2017 υπουργική απόφαση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων  «Τρόπος διεξαγωγής των εκλογικών διαδικασιών για την ανάδειξη των μονοπρόσωπων οργάνων των Α.Ε.Ι. και διαδικασία ορισμού και ανάδειξης εκπροσώπων των μελών Ε.Ε.Π., Ε.ΔΙ.Π. και Ε.Τ.Ε.Π.  των διοικητικών υπαλλήλων και των φοιτητών στα συλλογικά όργανα των Α.Ε.Ι. κατά την πρώτη εφαρμογή του ν. 4485/2017 (Α’114)».
  1.  Αποφασίζεται η προκήρυξη εκλογών για την ανάδειξη νέων  Διευθυντών  των Τομέων:

1) Ερμηνευτικού,

2) Πατερικών Σπουδών, Ιστορίας Δογμάτων και Συμβολικής,

3) Ιστορικού και

4) Συστηματικής Θεολογίας

για το χρονικό  διάστημα από 1-09-2020  έως 31-08-2021.

2.Ορίζεται  ως  ημερομηνία  διεξαγωγής των εκλογών  η Πέμπτη  25 Ιουνίου 2020  από τις  10.00 π.μ.  έως τις 14.00 μ.μ. Οι εκλογές θα διεξαχθούν με κάλπη με άμεση και μυστική ψηφοφορία στην αίθουσα Συνεδριών  της Θεολογικής Σχολής.Σε περίπτωση που κανένας υποψήφιος δεν συγκεντρώσει την απαιτούμενη πλειοψηφία, η ψηφοφορία επαναλαμβάνεται αμέσως, την ίδια ημέρα, μεταξύ των δύο (2) πρώτων σε ψήφους υποψηφίων, οπότε και εκλέγεται ο υποψήφιος που συγκεντρώνει τις περισσότερες έγκυρες ψήφους. Σε περίπτωση ισοψηφίας, διενεργείται κλήρωση από τον Πρόεδρο του Τμήματος.

3. Διευθυντής Τομέα εκλέγεται πλήρους απασχόλησης μέλος Δ.Ε.Π. μέχρι και τη βαθμίδα του επίκουρου του οικείου Τομέα για θητεία ενός (1) έτους. Αν δεν υπάρχουν υποψηφιότητες, ο Διευθυντής του Τομέα ορίζεται από τη Συνέλευση του Τμήματος μεταξύ των μελών Δ.Ε.Π. του Τομέα.

4.  Επιτρέπεται η εκλογή Διευθυντή για δεύτερη συνεχόμενη θητεία. Διευθυντής δεν μπορεί να επανεκλεγεί πριν περάσουν δύο (2) έτη από τη λήξη της δεύτερης θητείας του. Δεν επιτρέπεται η εκλογή Διευθυντή για περισσότερες από τέσσερις (4) θητείες συνολικά.

5. Ο Διευθυντής Τομέα δεν επιτρέπεται να κατέχει συγχρόνως το αξίωμα άλλου μονοπρόσωπου οργάνου του οικείου ή άλλου Α.Ε.Ι., με εξαίρεση τη θέση Διευθυντή Π.Μ.Σ., Εργαστηρίου, Κλινικής και Μουσείου.

6. Το σώμα εκλεκτόρων για την εκλογή Διευθυντή Τομέα απαρτίζεται από το σύνολο των μελών Δ.Ε.Π. και των μελών  Ε.Δ.Ι.Π. και Ε.Τ.Ε.Π. του οικείου Τομέα. Η εκλογή γίνεται με ενιαίο ψηφοδέλτιο, που περιλαμβάνει τα ονόματα όλων των υποψηφίων. Οι εκλογείς σημειώνουν την προτίμησή τους για έναν μόνο από τους υποψήφιους Διευθυντές δίπλα από το όνομά του. Διευθυντής εκλέγεται ο υποψήφιος που συγκεντρώνει την απόλυτη πλειοψηφία των έγκυρων ψήφων.

7. Το εκλογικό δικαίωμα ασκούν μόνο όσοι είναι εγγεγραμμένοι στους εκλογικούς καταλόγους, με βάση τους οποίους διενεργούνται οι εκλογές. Οι εκλογικοί κατάλογοι καταρτίζονται και τηρούνται από την αρμόδια υπηρεσία και εγκρίνονται από τον Πρύτανη. Οι εκλογικοί κατάλογοι οριστικοποιούνται είκοσι (20) μέρες πριν από την ημέρα διεξαγωγής των εκλογών.

8.Καλούμε τους ενδιαφερόμενους για τις θέσεις των Διευθυντών των Τομέων, που πληρούν τις προϋποθέσεις των σχετικών διατάξεων, να υποβάλουν την υποψηφιότητά τους έως την Παρασκευή 12 Ιουνίου 2020 και ώρα 14:30μ.μ. στη Γραμματεία του Τμήματος Θεολογίας, η οποία είναι η αρμόδια υπηρεσία για την πρωτοκόλληση των σχετικών αιτήσεων.

9. Για την εκλογή ή την κλήρωση συντάσσεται σχετικό πρακτικό. Ο Πρύτανης εκδίδει σχετική διαπιστωτική πράξη, η οποία δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Η  παρούσα προκήρυξη να αναρτηθεί στον διαδικτυακό τόπο  του Ε.Κ.Π.Α.  και  της  Θεολογικής Σχολής.