ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΙΚΗ ΤΡΑΓΩΔΙΑ ΤΗΣ 28ης ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2023 ΣΤΑ ΤΕΜΠΗ

Ψήφισμα για τη σιδηροδρομική τραγωδία της 28ης Φεβρουαρίου 2023 στα Τέμπη

Η Σύγκλητος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, κατά τη Συνεδρίαση της 28ης Φεβρουαρίου 2024 σεβόμενη την ημέρα μνήμης των 57 αθώων θυμάτων κατά τη σιδηροδρομική τραγωδία της 28ης Φεβρουαρίου 2023 στα Τέμπη, η οποία σημάδεψε όλη τη χώρα και επιθυμώντας να συμμετέχει στο πένθος των οικογενειών των ανθρώπων που «έφυγαν» αιφνίδια (μεταξύ των οποίων ήταν πολλοί φοιτητές), ομόφωνα αποφάσισε:

• Να συμμετάσχει το Ίδρυμα σε συμβολικές δράσεις με αποφάσεις των Τμημάτων κατά τη διάρκεια της ημέρας αυτής.
  • Να υψωθεί μεσίστια η Σημαία στο κεντρικό κτήριο διοίκησης του Πανεπιστημίου.
  • Να απευθύνει έκκληση στην Πολιτεία να λάβει όλα τα αναγκαία μέτρα ώστε να αποτραπεί οποιοδήποτε παρόμοιο τραγικό γεγονός στο μέλλον.