ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΗΜΙΑ ΤΟΥ ΟΜΟΤΙΜΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΤΟΥ Ε.Κ.Π.Α. ΚΩΣΤΑ ΜΠΕΗ

Ψήφισμα για την εκδημία του Ομότιμου Καθηγητή του Ε.Κ.Π.Α. Κώστα Μπέη

Η Νομική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με βαθιά οδύνη πληροφορήθηκε την εκδημία του εκλεκτού και αγαπητού Συναδέλφου Κώστα Μπέη, Ομότιμου Καθηγητή της Σχολής.

Ο εκλιπών, υπήρξε κορυφαίος επιστήμων με ιδιαιτέρως εκτενές συγγραφικό έργο στο πεδίο του αστικού δικονομικού δικαίου. Ιδιαίτερης μνείας πρέπει να τύχουν η εντυπωσιακή κατ’ άρθρο ερμηνεία του Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας, οι σημαντικές ερευνητικές μονογραφίες, καθώς και ο διαρκής διάλογός του με τη νομολογία με την έκδοση του επιστημονικού περιοδικού δικονομικού δικαίου «Δίκη» από το έτος 1968 μέχρι το έτος 2010. Yπήρξε εκλεκτό μέλος της Ενώσεως Ελλήνων Δικονομολόγων και συνέβαλε καθοριστικά με την παρουσία και τις εισηγήσεις του στις εργασίες της. Ήταν εμπνευστής της ιδρύσεως του Ερευνητικού Ινστιτούτου Δικονομικών Μελετών, συμβάλλοντας αποφασιστικά στην επιστημονική ακτινοβολία του, καθώς επίσης ιδρυτής του Κέντρου Δικανικών Μελετών.

Το εξαίρετο επιστημονικό και ερευνητικό του έργο επηρέασε σημαντικά την εξέλιξη του δικονομικού δικαίου και χαίρει καθολικής αναγνωρίσεως τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό, ενώ το επιστημονικό του ενδιαφέρον επεκτάθηκε μεταγενέστερα στο πεδίο της Φιλοσοφίας και της Θεολογίας. Διακεκριμένος πανεπιστημιακός δάσκαλος ως τακτικός καθηγητής από το έτος 1982 στην Α΄ ΄Εδρα Πολιτικής Δικονομίας αφυπηρέτησε το έτος 2000, λαμβάνοντας τον τίτλο του Ομότιμου Καθηγητή.

Πολυσχιδής, με υψηλό ακαδημαϊκό ήθος, δίδαξε επί σειρά ετών στη Νομική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, μεταλαμπαδεύοντας την υψηλού επιπέδου επιστημονική του γνώση σε φοιτητές και νεότερους συναδέλφους, αρκετοί από τους οποίους είναι ήδη διακεκριμένα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας ή του δικαστικού σώματος.

Η Νομική Σχολή εκφράζει τα θερμά της συλλυπητήρια στην οικογένεια και τους οικείους του εκλιπόντος και αποφάσισε ως ελάχιστο δείγμα εκτίμησης για την προσφορά του προς την ακαδημαϊκή κοινότητα,τα ακόλουθα:

1. Να αναρτηθεί μεσίστια η Ελληνική σημαία στα κτήρια της Νομικής Σχολής
  2. Να παρακολουθήσει την εξόδιο ακολουθία αντιπροσωπεία μελών Δ.Ε.Π. της Σχολής
  3. Να εκφωνήσει τον αποχαιρετισμό εκ μέρους της Σχολής ο Καθηγητής Πολιτικής Δικονομίας Στέφανος-Σπυρίδων Πανταζόπουλος.
  4. Να κατατεθεί στεφάνι στη μνήμη του
  5. Να αναρτηθεί το παρόν ψήφισμα στις ιστοσελίδες της Νομικής Σχολής και του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Ο Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής
Καθηγητής Λίνος-Αλέξανδρος Σισιλιάνος