EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΘΕΜΑ: Η ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ SERVICE-LEARNING ΣΤΟ ΕΚΠΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΜΜΑΧΙΑ CIVIS: ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ – ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

Δευτέρα 23 Οκτωβρίου 2023

Την Δευτέρα 23 Οκτωβρίου 2023 (16:00-20:00) θα πραγματοποιηθεί Ανοιχτή Ενημερωτική Εκδήλωση προς όλη την ακαδημαϊκή κοινότητα (διδάσκοντες και φοιτητές/τριες) και τους κοινωνικούς εταίρους του ΕΚΠΑ με θέμα:

«Η Μεθοδολογία Service-Learning στο ΕΚΠΑ και στην συμμαχία CIVIS: Ερευνητικά δεδομένα – Μελλοντικές Δράσεις».

Η εκδήλωση πραγματοποιείται στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Ερευνητικού Προγράμματος KA2 Erasmus+: Service-Learning. Intersectoral Collaboration Practices for the development of students’ soft skills and socially engaged universities, το οποίο έχει διετή διάρκεια (15/11/2022-15/11/2024).

Στόχος της εκδήλωσης είναι η σφαιρική ενημέρωση όλων για την μεθοδολογία Service-Learning, η οποία βασίζεται στις αρχές της βιωματικής μάθησης μέσω της κοινωνικής προσφοράς και την εφαρμογή της σε πέντε πανεπιστήμια που συμμετέχουν στην Συμμαχία CIVIS και στο εν λόγω ερευνητικό πρόγραμμα (Παν/μιο Aix-Marseilles, Αυτόνομο Παν/μιο Μαδρίτης, Παν/μιο Βουκουρεστίου, Παν/μιο Sapienza Ρώμης, Εθνικό και Καποδιστριακό Παν/μιο Αθηνών, με επικεφαλής της ερευνητικής ομάδας την ΜΚΟ Eurasia Net με έδρα την Μασσαλία). Παράλληλος στόχος να παρουσιαστούν νέες δράσεις βασισμένες στην εν λόγω μεθοδολογία, οι οποίες θα υλοποιηθούν κατά το τρέχον ακαδημαϊκό έτος 2023-24 από διδάσκοντες του ΕΚΠΑ σε διάφορα Τμήματα και Σχολές, στο πλαίσιο του συγκεκριμένου ερευνητικού προγράμματος.

Στην εκδήλωση θα μιλήσουν διδάσκοντες και φοιτητές και θα επιδιωχθεί μια ουσιαστική συζήτηση για τα καινοτόμα χαρακτηριστικά του Service-Learning και της εκπαιδευτικής και κοινωνικής του αξίας.

Υπεύθυνη της διοργάνωσης είναι η Δρ Μάρλεν Μούλιου, Επίκουρη Καθηγήτρια Μουσειολογίας στο Τμήμα Ιστορίας Αρχαιολογίας του ΕΚΠΑ, Συντονίστρια των Ανοιχτών Εργαστηρίων CIVIS, καθώς και Συντονίστρια του Πακέτου Εργασίας 2 του εν λόγω ερευνητικού προγράμματος στο πλαίσιο του οποίου χαρτογραφήθηκε η εμπειρία και εφαρμογή του Service-Learning στα πέντε συμβαλλόμενα πανεπιστήμια.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο Μουσείο Ιστορίας του Παν/μίου Αθηνών (Θόλου 5, Πλάκα).

Αναλυτικές πληροφορίες για τις εισηγήσεις θα βρείτε στο Πρόγραμμα.