ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΤΕΛΕΤΗ ΑΝΑΚΗΡΥΞΗΣ ΤΗΣ Α.Ε. ΤΗΣ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΤΕΡΙΝΑΣ ΣΑΚΕΛΛΑΡΟΠΟΥΛΟΥ ΣΕ ΕΠΙΤΙΜΗ ΔΗΜΟΤΗ ΜΟΡΦΟΥ ΣΤΟ Ε.Κ.Π.Α.

Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2024 ΜΕΓΑΛΗ ΑΙΘΟΥΣΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ, ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΤΗΡΙΟ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ 30
Τελετή ανακήρυξης της Α.Ε. της Προέδρου της Δημοκρατίας Κατερίνας Σακελλαροπούλου σε Επίτιμη Δημότη Μόρφου στο Ε.Κ.Π.Α.

Η τελετή ανακήρυξης της Α.Ε. της Προέδρου της Δημοκρατίας Κατερίνας Σακελλαροπούλου σε Επίτιμη Δημότη Μόρφου θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2024, ώρα 19.00 στη Μεγάλη Αίθουσα στο Κεντρικό Κτήριο του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Πρόγραμμα της Τελετής
19:00 – Έναρξη Τελετής, Καλωσόρισμα
19:02 – Χαιρετισμός από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Γεράσιμο Σιάσο
19:07 – Παρουσίαση για τη Μόρφου, Χαράλαμπος Στρόππος, Δ.Σ. Μόρφου
19:16 – «Παππού πώς ήταν στην Μόρφου;», Πωλίνα Άνιφτου
19:18 – Τραγούδια από το μουσικό σχήμα του Στέφανου Πελεκανή

1. Εν αναπνέω (Στίχοι: Κώστας Σπυρής/Μουσική: Ποιητάρικη φωνή της Κύπρου)
  2. Τούν’ το νησίν το πάγκαλον (Στίχοι/Μουσική: Στέφανος Πελεκανής)
  3. Το τέρτιν (Στίχοι: Κυριακού Πελαγία/ Μουσική: Παραδοσιακό)
  4. Στον νου μου εσυννέφκιασεν (Στίχοι: Μιχάλης Χαρτημιχαήλ/ Μουσική: Στέφανος Πελεκανής)
  5. Καρτερούμεν (Ποίηση: Δημήτρης Λιπέρτης/ Μουσική: Δημήτρης Λάγιος)

19:33 – Ανάγνωση ομόφωνης απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου Μόρφου, Κυριάκος Κουδουνάς, Αντιδήμαρχος Μόρφου
19:35 – Ανακήρυξη της Α.Ε. της Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας Κατερίνας Σακελλαροπούλου σε Επίτιμη Δημότη Μόρφου και επίδοση του Κλειδιού της Πόλης μας από το Δήμαρχο Μόρφου Βίκτωρα Χατζηαβραάμ
19:40 – Αντιφώνηση από την Α.Ε. την Πρόεδρο της Ελληνικής Δημοκρατίας Κατερίνας Σακελλαροπούλου
19:45 – Τραγούδια από τη Χορωδία του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

1. Τα μαύρα αμμάθκια
  2. Ούλλα χαλάλιν του
  3. Μόρφου-Λευτεριά
  4. Πορτοκκαλιά του Καραβά (Σε προσαρμοσμένους στίχους, συμμετέχει ο Στέφανος Πελεκανής)

20:00 Πέρας Τελετής – Εθνικός Ύμνος

Η τελετή οργανώνεται από τον Δήμο Μόρφου της Κύπρου.

Πρόσκληση τελετής
Πρόγραμμα τελετής