EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΜΒΛΗΜΑΤΙΚΟ ΑΓΓΛΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ERIC HOBSBAWM (1917-2012)

Τετάρτη 17 Ιανουαρίου 2024 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ "ΙΩΑΝΝΗΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ", ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΤΗΡΙΟ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ 30

Oι εκδόσεις ΘΕΜΕΛΙΟ, στο πλαίσιο των 60 χρόνων από την ίδρυσή τους, διοργανώνουν τιμητική εκδήλωση για τον εμβληματικό άγγλο ιστορικό ERIC HOBSBAWM (1917-2012). Επίτιμος καλεσμένος του ΘΕΜΕΛΙΟΥ ένας από τους πιο γνωστούς σύγχρονους ιστορικούς, ο Ομότιμος Καθηγητής Συγκριτικής Ευρωπαϊκής Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο Queen Mary του Λονδίνου, DONALD SASSOON, στενός συνεργάτης του Hobsbawm, με τον οποίο μοιράστηκαν κοινές πεποιθήσεις και σκέψεις, και επιμελητής του τελευταίου του βιβλίου, Για τον Εθνικισμό, θα μιλήσει με θέμα:

Εθνικισμός και Αριστερά σήμερα

Μαζί του θα συνομιλήσουν η ΕΦΗ ΓΑΖΗ, Καθηγήτρια Θεωρίας της Ιστοριογραφίας και της Νεότερης Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, ο ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ, Αναπληρωτής Καθηγητής Θεωρίας και Ιστορίας της Ιστοριογραφίας στο ΕΚΠΑ και Πρόεδρος του Δ.Σ. των ΑΣΚΙ, και ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΑΛΑΜΠΑΝΙΔΗΣ, πολιτικός επιστήμονας, συγγραφέας, διδάσκων στο ΕΑΠ και μεταφραστής του βιβλίου του Hobsbawm,

την Τετάρτη, 17 Ιανουαρίου 2024 και ώρα 6.30 μ.μ., στο Αμφιθέατρο «Ιωάννης Δρακόπουλος», Κεντρικό κτήριο Πανεπιστημίου Αθηνών (Πανεπιστημίου 30).

Το βιβλίο του Eric Hobsbawm Για τον εθνικισμό, με επιμέλεια και εισαγωγή του Donald Sassoon, κυκλοφορεί από τις εκδόσεις ΘΕΜΕΛΙΟ στη σειρά ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ (διεύθυνση: Βαγγέλης Καραμανωλάκης).

Τις τελευταίες δύο δεκαετίες, με το κύμα ανόδου εθνικιστικών κομμάτων, αυξήθηκε ραγδαία η χρήση του όρου «εθνικισμός». Σε αυτήν τη συλλογή κειμένων, την οποία επιμελήθηκε ο Donald Sassoon, φίλος και μελετητής του έργου του, βρίσκουμε ορισμένες από τις πιο καίριες σκέψεις του κορυφαίου ιστορικού του 20ού αιώνα πάνω σε αυτό το αμφιλεγόμενο ιστορικό ζήτημα. 23 κείμενα επικεντρωμένα στο φαινόμενο του εθνικισμού, που σήμερα είναι πιο επίκαιρο από ποτέ, καθώς ζούμε στο κατώφλι μιας εποχής όπου το διαδίκτυο και η παγκοσμιοποίηση του κεφαλαίου διαρρηγνύουν τα εθνικά σύνορα, την ίδια στιγμή που, ως αντίδραση, ο εθνικισμός μοιάζει να αναδύεται ξανά, με νέα ορμή.

Ο Eric Hobsbawm, περισσότερο από κάθε άλλον ιστορικό του καιρού μας, προσέγγισε με μεγάλη προσοχή και σοβαρότητα αυτά τα κινήματα, χωρίς ποτέ να στηλιτεύει τον εθνικισμό και τον πατριωτισμό ως απλώς παράλογα. Χρειαζόμαστε σήμερα την καθαρή ματιά του, όπως τη χρειαζόμασταν και όσο ζούσε.

Ο Donald Sassoon, βρετανός πολίτης, γεννήθηκε το 1946 στο Κάιρο και σπούδασε στο Παρίσι, το Μιλάνο, το Λονδίνο και τις ΗΠΑ. Είναι ιστορικός και συγγραφέας, Ομότιμος Καθηγητής Συγκριτικής Ευρωπαϊκής Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο Queen Mary του Λονδίνου.

Συνάδελφος και συνεργάτης του Eric Hobsbawm, έχει ασχοληθεί σε βάθος με την πολιτική, πολιτισμική και οικονομική πραγματικότητα της Ευρώπης, και θεωρείται ένας από τους μείζονες σύγχρονους ιστορικούς. Πολλά από τα γραπτά του αφορούν την ιστορία και πολιτική της Ιταλίας, με ιδιαίτερη έμφαση στην εμπειρία της ευρωκομμουνιστικής Αριστεράς, τον Γκράμσι, το ιταλικό Κ.Κ. Το 1997 έλαβε το βραβείο Deutscher για το περίφημο βιβλίο του Εκατό χρόνια σοσιαλισμού. Η δυτικοευρωπαϊκή Αριστερά στον 20ό αιώνα (στα ελληνικά από τις εκδόσεις Καστανιώτη), που αποτελεί ένα πανόραμα της ανάπτυξης του σοσιαλισμού στη Δυτική Ευρώπη, ξεκινώντας από τον Μαρξ και τον μαρξισμό του 19ου αιώνα και φτάνοντας στις πιο σύγχρονες μορφές τής (εφαρμοσμένης) σοσιαλιστικής και σοσιαλδημοκρατικής πολιτικής στον 20ό αιώνα. Το έργο του έχει μεταφραστεί σε πολλές γλώσσες, και ο ίδιος έχει συμμετάσχει σε πολλά επιστημονικά περιοδικά, μεταξύ των οποίων τα Political Quarterly, Studi Storici, Politics and Power, Politica e Economia, New Left Review.

Ο Eric Hobsbawm γεννήθηκε στην Αλεξάνδρεια το 1917 και σπούδασε στην Αυστρία, τη Γερμανία και την Αγγλία. Υπήρξε μέλος της Βρετανικής Ακαδημίας και της Αμερικανικής Ακαδημίας Τεχνών και Επιστημών, αντεπιστέλλον μέλος της Ιαπωνικής Ακαδημίας, καθώς και επίτιμος διδάκτωρ πολλών πανεπιστημίων σε διάφορες χώρες. Δίδαξε μέχρι τη συνταξιοδότησή του στο Κολέγιο Birkbeck του Πανεπιστημίου του Λονδίνου, και στη συνέχεια στο New School for Social Research της Nέας Υόρκης. Εκτός από τη διάσημη τετραλογία του, Η εποχή των επαναστάσεων, Η εποχή του κεφαλαίου, Η εποχή των αυτοκρατοριών και Η εποχή των άκρων, έχει συγγράψει πλήθος βιβλίων. Πέθανε την 1η Οκτωβρίου 2012.