ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΔΟΚΙΜΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΣΤΙΣ ΣΕΙΣΜΟΠΛΗΚΤΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ

Αποστολή βοήθειας προς τους δοκιμαζόμενους πολίτες στις σεισμόπληκτες περιοχές

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών εκφράζει την αμέριστη συμπαράστασή του προς τους δοκιμαζόμενους πολίτες στις σεισμόπληκτες περιοχές.

Ως ελάχιστη ένδειξη αλληλεγγύης, το ΕΚΠΑ, με απόφαση του Πρυτανικού Συμβουλίου, αναλαμβάνει τον συντονισμό της συλλογής και της αποστολής βοήθειας στους συνανθρώπους που έπληξε ο καταστροφικός σεισμός στην Τουρκία και τη Συρία, σε μια περίοδο με χαμηλές θερμοκρασίες.

Καλούμε τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας να σταθούν αρωγοί σε αυτή την προσπάθεια και να συμμετέχουν στη συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης μέχρι την Τρίτη 28 Φεβρουαρίου.

Συγκεντρώνουμε:

• Ιατροφαρμακευτικό υλικό (παυσίπονα, αντιφλεγμονώδη, γάζες, επίδεσμοι, κουτιά πρώτων βοηθειών, φυσιολογικοί οροί κ.ά.).
    • Μάσκες, αντισηπτικά, γάντια.
    • Αυτοκόλλητα επιθέματα (τύπου hansaplast).
    • Είδη ατομικής υγιεινής.
    • Κουβέρτες (συσκευασμένες).
    • Ρούχα (καινούργια ή μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση, συσκευασμένα).
    • Γάλα σε σκόνη.
    • Πάνες μωρών.

Τα είδη θα συγκεντρώνονται στα εξής σημεία:

• Κεντρικό Κτήριο ΕΚΠΑ, Πανεπιστημίου 30, Αίθουσα Συγκλήτου, ώρες 10.00-17.00
    • Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου, Μουσείο Ζωολογίας (Τμήμα Βιολογίας),  ώρες 10.00-14.00