ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Η ΑΝΤΙΠΡΥΤΑΝΙΣ ΤΟΥ Ε.Κ.Π.Α. Σ. ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΣΤΙΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ, ΘΕΤ. ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ, ΘΕΟΛΟΓΙΚΗΣ & ΕΠΙΣΤ. ΥΓΕΙΑΣ

Η Αντιπρυτάνις του Ε.Κ.Π.Α. Σ. Παπαϊωάννου στις Βιβλιοθήκες των Σχολών Φιλοσοφικής, Θετ. Επιστημών, Θεολογικής & Επιστ. Υγείας

Tην Τετάρτη 17 Ιανουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκαν συναντήσεις εργασίας της Αντιπρυτάνεως Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας, Καθηγήτριας κ. Σοφίας Παπαϊωάννου και του Διευθυντή της Βιβλιοθήκης και Κέντρου Πληροφόρησης κ. Βαλσαμή Βαλσαμάκη στους χώρους που στεγάζονται οι Βιβλιοθήκες των Σχολών Φιλοσοφικής, Θετικών Επιστημών, Θεολογικής και Επιστημών Υγείας.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης υπήρξε συνάντηση με τον Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής, Καθηγητή κ. Δημήτριο Δρόσο και τον Κοσμήτορα της Σχολής Θετικών Επιστημών, Καθηγητή κ. Ιωάννη Εμμανουήλ, την επόπτρια του κτηρίου της Βιβλιοθήκης της Φιλοσοφικής Σχολής, Καθηγήτρια κ. Ευδοκία Μπαλάση, και τους Υπεύθυνους Λειτουργίας των Βιβλιοθηκών των Σχολών Φιλοσοφικής, Θετικών Επιστημών, Θεολογικής και Επιστημών Υγείας, κ.κ. Γεράσιμο ΤουρκογιάννηΕρασμία ΓαλαζούδηΘεόδωρο Πανταζή και Ασημίνα Βλαχάκη αντιστοίχως.

Στη συζήτηση που ακολούθησε δόθηκε η ευκαιρία στους παριστάμενους να συζητήσουν ενδελεχώς για τις προσφερόμενες υπηρεσίες των Βιβλιοθηκών καθώς και για τις δυνατότητες ανάπτυξης νέων. Επίσης τέθηκαν ζητήματα οργανωτικών και λειτουργικών προβλημάτων, η επίλυση των οποίων θα συντελούσε στην περαιτέρω εύρυθμη λειτουργία των Βιβλιοθηκών.

Η επίσκεψη αυτή αποδεικνύει έμπρακτα ότι η Διοίκηση του Πανεπιστημίου μας βρίσκεται δίπλα και στις Βιβλιοθήκες. Η Αντιπρύτανις υποσχέθηκε πως θα επιδιώξει την επίλυση των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν οι Βιβλιοθήκες και θα στηρίξει κάθε προσπάθεια που γίνεται για την ανάπτυξη νέων υπηρεσιών.