ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΒΡΑΧΕΙΑΣ ΨΥΧΟΔΥΝΑΜΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΣΕ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ,"Ψυχοδυναμική Ψυχοθεραπεία σε Ιατρικό Πλαίσιο", προσφέρει βραχεία ψυχοθεραπευτική υποστήριξη στο υγειονομικό προσωπικό των νοσοκομείων αναφοράς για τον κορωνοΐος.

Λαμβάνοντας υπόψη την ιδιαίτερα πρωτόγνωρη κατάσταση απέναντι στην οποία βρισκόμαστε όλες κι όλοι αντιμέτωποι-ες εξαιτίας της πανδημίας του νέου κορωνοϊού, το
Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ με τίτλο «Ψυχοδυναμική Ψυχοθεραπεία σε Ιατρικό Πλαίσιο» αναλαμβάνει τη πρωτοβουλία για
προσφορά εθελοντικών συνεδριών βραχείας ψυχοδυναμικής υποστήριξης.

Η δράση αυτή αλληλεγγύης απευθύνεται κατά προτεραιότητα στο υγειονομικό προσωπικό των νοσοκομείων αναφοράς για τον κορωνοΐο, που επωμίζεται εκτός από το σωματικό και μέγιστο ψυχικό κόστος, και θα περιλαμβάνει 12-16 συνεδρίες βραχείας υποστήριξης που στηρίζεται στη ψυχοδυναμική θεωρία.

Οι συνεδρίες θα είναι μία φορά την εβδομάδα, διάρκειας 45 λεπτών και θα πραγματοποιούνται μέσω τηλεδιάσκεψης. Την επιστημονική ευθύνη για την υλοποίηση έχει η Συντονιστική και Επιστημονική Επιτροπή του ΠΜΣ «Ψυχοδυναμική Ψυχοθεραπεία σε Ιατρικό Πλαίσιο» - Ιατρική Σχολή του ΕΚΠΑ (https://psychotherapycourse.org/)

Ευχόμαστε πραγματικά μέσω των αλληλέγγυων και συλλογικών προσπαθειών, να επινοήσουμε δρόμους και τρόπους για να ξεπεραστεί αυτή η πρωτόγνωρη κατάσταση και να προσεγγιστεί αυτό το συλλογικό τραύμα με το ελάχιστο δυνατό ψυχικό κόστος.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν με την τηλεφωνική γραμμή ψυχολογικής υποστήριξης 10306 - επιλογή 4 (Ψυχολογική Υποστήριξη για την Επαγγελματική Εξουθένωση Εργαζομένων στο Πεδίο της Υγειονομικής Περίθαλψης).

Η Διευθύντρια του ΠΜΣ
Ελενη Λαζαράτου