ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΕΡΓΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΤΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ ΚΑΙ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΤΟΥ ΕΚΠΑ

Αγαπητές και αγαπητοί Συνάδελφοι,

Το Πανεπιστήμιο Αθηνών με το 31/01/2022 έγγραφό του απευθυνόμενο προς το Υπουργείο Παιδείας, σε συνέχεια της από  02/11/2022 σχετικής πρόσκλησης αυτού, υπέβαλε προς ένταξη και χρηματοδότηση από το Τομεακό Πρόγραμμα Ανάπτυξης, προτάσεις έργων συντηρήσεων του συνόλου των υποδομών του Ιδρύματος για την περίοδο  2023-2025.
Τα έργα συντηρήσεων αφορούν στο σύνολο των εγκαταστάσεων του ΕΚΠΑ και συγκεκριμένα στην Πανεπιστημιούπολη προϋπολογισμού 3.545.000€, στο Κέντρο προϋπολογισμού 3.445.000€, στη ΣΕΦΑΑ προϋπολογισμού 1.350.000€, στις εγκαταστάσεις στο Γουδή 3.200.000€ καθώς και στο συγκρότημα Ευρίπου προϋπολογισμού 1.775.000€. Στα έργα αυτά, περιλαμβάνονται οι πάσης φύσεως συντηρήσεις-επισκευές των ηλεκτρομηχανολογικών και κτηριακών εγκαταστάσεων συμπεριλαμβανομένων και των χώρων πρασίνου και εν γένει του περιβάλλοντα χώρου, καθώς και μικρής κλίμακας τοπικές παρεμβάσεις-επισκευές-διαρρυθμίσεις-διαμορφώσεις χώρων.
Στις προτάσεις του ΕΚΠΑ επίσης περιλαμβάνονται και συντηρήσεις-επισκευές των ανελκυστήρων του Ιδρύματος προϋπολογισμού 500.000€, των εγκαταστάσεων πυρανίχνευσης προϋπολογισμού 150.000€ καθώς και του επιστημονικού-ερευνητικού εξοπλισμού του Ιδρύματος  προϋπολογισμού 1.000.000€.  Οι ανωτέρω προτάσεις αξιολογήθηκαν και εγκρίθηκαν στο σύνολό τους στις 13 Ιουνίου 2023 από τον Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων, πρώην Πρύτανη Χρήστο Κίττα, ως προς την ένταξη και τη χρηματοδότησή τους από το Τομεακό Πρόγραμμα Ανάπτυξης. Στο αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα το ΕΚΠΑ θα εκκινήσει τις διαδικασίες της ανάθεσης κατά τα νόμιμα της εκτέλεσης των εργασιών για την υλοποίηση των δράσεων αυτών με στόχο να συνεχιστεί  το έργο του ΕΚΠΑ απρόσκοπτα και με ασφάλεια τόσο για τους φοιτητές, όσο και για το εκπαιδευτικό-επιστημονικό και διοικητικό προσωπικό που εργάζεται σε αυτά. Παράλληλα εγκρίθηκε από τον Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων η παράταση χρηματοδότησης για συμβασιοποίηση των έργων επισκευής και συντήρησης των όψεων του παλαιού κτηρίου του Τμήματος ΙΦΕ προϋπολογισμού 74.400,00€, προληπτικής συντήρησης συστημάτων πυροπροστασίας και μονάδων κεντρικού ελέγχου του Αρεταιείου Νοσοκομείου, για δύο έτη προϋπολογισμού 27.280,00€ καθώς και των πρόσφατα συμβασιοποιημένων εντός του Μάϊου έργων α) επισκευών και συντήρησης της οροφής του Β΄ ορόφου του κτηρίου 16 του Τμήματος Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας, προϋπολογισμού 68.000,00€, β) αποκατάστασης τοιχοποιίας σε διάφορους χώρους της Σχολής Επιστημών Υγείας, προϋπολογισμού 37.200,00€, γ) αντικατάστασης λεβήτων στο κτήριο της Νομικής Σχολής, προϋπολογισμού 60.000€, δ) εργασιών συντήρησης και υποστήριξης της λειτουργίας των εγκαταστάσεων κλιματισμού - θέρμανσης της Φιλοσοφικής Σχολής, προϋπολογισμού 26.000€ και των κτηρίων στο κέντρο προϋπολογισμού 37.000€, ε) αναβάθμισης προσβασιμότητας ΑμεΑ,  διαμόρφωσης και ανακαίνισης 2 WC ΑμεΑ στο κτίριο της Πανεπιστημιακής Λέσχης, προϋπολογισμού 33.000€, στ) επισκευής των εισόδων ΑΜΕΑ στο γυμναστήριο της Πανεπιστημιούπολης, προϋπολογισμού 37.200€, και ι) συντήρησης και επισκευής του Κτηρίου Ενέργειας στην Πανεπιστημιούπολη, προϋπολογισμού 74.500€.

Θάνος Δημόπουλος
Πρύτανης ΕΚΠΑ