ΣΥΝΕΔΡΙΑ

ΑΝΟΙΧΤΗ ΔΙΑΛΕΞΗ “ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΩΝΑΣΗ 1924-1975”

Το Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών) σας προσκαλεί στη διάλεξη της Καθηγήτριας του Πανεπιστημίου Κρήτης Τζελίνας Χαρλαύτη (Τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας), Διευθύντριας του Ινστιτούτου Μεσογειακών Σπουδών, με θέμα: Ιστορία των Επιχειρήσεων Ωνάση 1924-1975
Δευτέρα, 15 Ιανουαρίου 2024, 18:30
Αίθουσα Εκδηλώσεων Κτηρίου Κωστής Παλαμάς, Ακαδημίας 48

Περίληψη:

Ο Αριστοτέλης Ωνάσης είναι ο διασημότερος εφοπλιστής του 20oύ αιώνα, ο άνθρωπος που ενσαρκώνει το πρότυπο του μεγιστάνα εφοπλιστή, το σύμβολο της ελληνικής επιχειρηματικότητας σε παγκόσμιο επίπεδο. Δημιούργησε τη ναυτιλιακή επιχείρηση της νέας παγκοσμιοποιημένης εποχής, η οποία λειτουργεί θεσμικά μέχρι σήμερα ακολουθώντας τα πρότυπα που εκείνος έθεσε. Ο όμιλος επιχειρήσεων Ωνάση, που ξεκίνησε τις δραστηριότητές του το 1924, κλείνει εκατό χρόνια δράσης: πενήντα χρόνια λειτουργίας με τον Αριστοτέλη Ωνάση και άλλα πενήντα χρόνια με την επιχειρηματική οικογένεια Ωνάση. Η επιχείρησή του, χωρίς κληρονόμο, χωρίς μέτοχο, χωρίς συγγενή ή αφεντικό, ζει αποκλειστικά για κοινωφελή έργα του Ιδρύματος σχεδόν πενήντα χρόνια αφότου ο ιδρυτής της έφυγε από τη ζωή.

Πρόσκληση Διάλεξης