ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ. ΣΤΟΝ ΕΠΙΚ. ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟ ΓΟΥΡΓΟΥΡΙΝΗ ΤΗΣ ΝΟΜΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ Ε.Κ.Π.Α.

Χρηματοδότηση του ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ. στον Επίκ. Καθηγητή Αναστάσιο Γουργουρίνη της Νομικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α.

Ο Επίκουρος Καθηγητής Αναστάσιος Γουργουρίνης της Νομικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. έλαβε ανταγωνιστική χρηματοδότηση για το ερευνητικό έργο με τίτλο «Διεθνές Οικονομικό Δίκαιο και Συμπεριληπτικότητα στην Ελληνική Κοινωνία» (‘International Economic Law and Inclusiveness in Greek Society’) στο πλαίσιο της δράσης του ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ. «Χρηματοδότηση της Βασικής Έρευνας (Οριζόντια υποστήριξη όλων των Επιστημών)» του Εθνικού Σχεδίου Ανάκαμψης και Ανθεκτικότητας «Ελλάδα 2.0» με τη χρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης – NextGenerationEU (Αριθμός Έργου ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ.: 016119).

Η ερευνητική πρόταση έλαβε εξαιρετική βαθμολογία και επελέγη προς χρηματοδότηση ως τέταρτη κατά σειρά στην Υποθεματική 5.1 «Μελέτη των Κοινωνιών της Συμπερίληψης (inclusive societies)» στη Θεματική Περιοχή «Κοινωνικές Επιστήμες, Ανθρωπιστικές και Τέχνες, Διοίκηση και Οικονομία της Καινοτομίας» (ΘΠ.5).

Στόχος του διετούς ερευνητικού έργου είναι η εξέταση του αποτυπώματος του διεθνούς οικονομικού δικαίου στη σύγχρονη ελληνική κοινωνία και η διατύπωση ρεαλιστικών προτάσεων για την χρησιμοποίηση παραδοσιακών εργαλείων του διεθνούς οικονομικού δικαίου για την αποτελεσματικότερη προώθηση της κοινωνικής συμπερίληψης στην Ελλάδα. Στην ερευνητική ομάδα συμμετέχει ο μεταδιδακτορικός ερευνητής Δρ. Νικόλαος Βούλγαρης και οι υποψήφιοι διδάκτορες της Νομικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α. Αλέξανδρος Παπαδημητρίου και Βαρβάρα Χατζηγεωργίου.

Η διάκριση αυτή έρχεται να προστεθεί στο ιστορικό αριστείας και χρηματοδοτούμενης έρευνας μελών Δ.Ε.Π. του Κέντρου Ερευνών Δημοσίου Διεθνούς Δικαίου (Athens PIL) της Νομικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. και αναδεικνύει για μία ακόμα φορά το υψηλού επιπέδου ερευνητικό και εκπαιδευτικό έργο που πραγματοποιείται στη Νομική Σχολή.