ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Ε.Κ.Π.Α.: ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΟΥ DUNDEE

Ε.Κ.Π.Α.: Συνεργασία της Ιατρικής Σχολής με το Πανεπιστήμιο του Dundee

Τη Δευτέρα 8 Απριλίου 2024, πραγματοποιήθηκε συνάντηση του Πρύτανη του Ε.Κ.Π.Α. Καθηγητή κ. Γεράσιμου Σιάσου, της Αντιπρυτάνεως Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας, Καθηγήτριας κ. Σοφίας Παπαϊωάννου, του Προέδρου της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α., Καθηγητή κ. Νικολάου Αρκαδόπουλου, και του Διευθυντή του Εργαστηρίου Ιστολογίας-Εμβρυολογίας, Καθηγητή κ. Βασίλη Γοργούλη με τον Καθηγητή κ. Rory McCrimmon, Πρόεδρο της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου του Dundee, της Σκωτίας, και τον Καθηγητή κ. Russell Petty, Chair of Medical Oncology, Director of Tayside Medical Science Centre του Πανεπιστημίου του Dundee, στο πλαίσιο δημιουργίας συνεργασιών του Ε.Κ.Π.Α. με διακεκριμένα πανεπιστήμια του εξωτερικού.

Αποτέλεσμα των συναντήσεων αυτών είναι η συμφωνία συνεργασίας του Εργαστηρίου Ιστολογίας-Εμβρυολογίας, της Ιατρικής Σχολής Ε.Κ.Π.Α. με την Ιατρική Σχολή του Dundee. Δεδομένης της εκλογής του κ. Γοργούλη ως Professor και Chair of Clinical Molecular Pathology στο εν λόγω Ίδρυμα, ακολούθησε συζήτηση ώστε η συνεργασία αυτή να αποτελέσει αφετηρία για ευρύτερες διμερείς σχέσεις μεταξύ των δύο Ιατρικών Σχολών τόσο εκπαιδευτικά, όσο και ερευνητικά.