ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Η Α.Ε. Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΙΡΛΑΝΔΙΑΣ Κ. MICHAEL D. HIGGINS ΕΠΙΤΙΜΟΣ ΔΙΔΑΚΤΩΡ ΤΟΥ ΕΚΠΑ

Η Α.Ε. ο Πρόεδρος της Ιρλανδίας κ. Michael D. Higgins Επίτιμος Διδάκτωρ του ΕΚΠΑ

Η Α.Ε. ο Πρόεδρος της Ιρλανδίας κ. Michael D. Higgins αναγορεύθηκε Επίτιμος Διδάκτωρ του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, παρουσία της Α.Ε. του Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας Κυρίου Προκοπίου Παυλοπούλου.

Η τελετή πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 23/02/2018 στην κατάμεστη ―τόσο από Έλληνες όσο και από Ιρλανδούς― Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Εκ μέρους των Πρυτανικών Αρχών προσφώνησε τον Πρόεδρο της Ιρλανδίας ο Αναπληρωτής Πρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Διεθνών Σχέσεων του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητής Κωνσταντίνος Ν. Μπουραζέλης. Την παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας του τιμωμένου Προέδρου της Ιρλανδίας έκανε η Πρόεδρος του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, Καθηγήτρια Μαρία Κ. Σιδηροπούλου.

Ακολούθησε η αναγόρευση του τιμωμένου με την ανάγνωση των κειμένων του Ψηφίσματος του Τμήματος, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος, η περιένδυση του τιμωμένου με την τήβεννο της Φιλοσοφικής Σχολής και η επίδοση τιμητικής πλακέτας στον τιμώμενο από τον Αναπληρωτή Πρύτανη του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Στην ομιλία του ο Πρόεδρος της Ιρλανδίας κ. Michael D. Higgins αναφέρθηκε, μεταξύ άλλων, στην πορεία των σχέσεων των δύο χωρών και στις μελλοντικές δυνατότητες.

Η τελετή αναγόρευση ολοκληρώθηκε με τη Μικτή Χορωδία του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών που, υπό την διεύθυνση του Καθηγητή Νικολάου Γ. Μαλιάρα, έψαλλε τους Εθνικούς Ύμνους των δύο χωρών.

Σύνδεσμος με την ομιλία του Προέδρου της Ιρλανδίας κ. Michael D. Higgins: http://www.president.ie/en/media-library/speeches/of-greece-and-ireland-an-ancient-and-enduring-relationship-full-of-new-poss

Προσφώνηση του Αναπληρωτή Πρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Διεθνών Σχέσεων του ΕΚΠΑ, Καθηγητή Κ. Ν. Μπουραζέλη

Ομιλία της Προέδρου του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, Καθηγήτριας Μ. Κ. Σιδηροπούλου

Φωτογραφία από την εκδήλωση 1