ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΜΝΗΜΗ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΚΑΙ ΠΡΩΗΝ ΑΝΤΙΠΡΥΤΑΝΗ ΑΝΤΩΝΗ ΚΟΥΤΣΕΛΙΝΗ

Μνήμη Καθηγητή και πρώην Αντιπρύτανη Αντώνη Κουτσελίνη

Ο  Καθηγητής Αντώνιος Κουτσελίνης γεννήθηκε και μεγάλωσε στο Βόλο, πόλη στην οποία και αποπεράτωσε τις Γυμνασιακές του σπουδές τον Ιούνιο του 1953 και τον ίδιο χρόνο εισήχθη στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών από την οποία αποφοίτησε το 1959. Έλαβε δύο ιατρικές ειδικότητες, της Μικροβιολογίας και της Ιατροδικαστικής.

Το 1981 εξελέγη τακτικός Καθηγητής της Ιατροδικαστικής και Τοξικολογίας, οπότε ανοίχθηκε πλέον ένας νέος ορίζοντας όχι μόνο για τη σταδιοδρομία του ιδίου, αλλά γενικότερα για τις Ιατροδικαστικές επιστήμες στη χώρα μας. Αφυπηρέτησε από το Πανεπιστήμιο το έτος 2003, αφού συμπλήρωσε 48 συνεχή χρόνια προσφοράς στο Πανεπιστήμιο, ανελθών ολόκληρη την κλίμακα της Πανεπιστημιακής ιεραρχίας, τόσο στον Ακαδημαϊκό, όσο και στο Διοικητικό χώρο. Διετέλεσε  μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου της Ιατρικής Σχολής, Αναπληρωτής Πρόεδρος της Ιατρικής Σχολής, Πρόεδρος της Ιατρικής Σχολής και Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Κατά τη διάρκεια της μακράς του θητείας υπηρέτησε κατά καιρούς, με διάφορες ιδιότητες πολλούς Οργανισμούς. Επιτροπές και Συμβούλια, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό, με ουσιαστική συμβολή σε θέματα της ειδικότητός του και σε άλλα με ευρύτερο ιατροκοινωνικό περιεχόμενο. Δημοσίευσε ένα τεράστιο αριθμό επιστημονικών άρθρων, μονογραφιών και βιβλίων.

Οι Πρυτανικές Αρχές εκφράζουν την βαθύτατη θλίψη τους για την εκδημία του Καθηγητή Αντώνη Κουτσελίνη.